Dünya Hali

Titanik’ten Geriye Kalan Şişedeki Mesaj

Dünyayı sarsan Titanik kazasının kurbanlarından İrlandalı Jeremiah Burke’ün 100 yıl önce Titanik’in güvertesinden bir şişenin içinde denize attığı veda notu İrlanda’da, geminin uğradığı son limanda sergileniyor.  Cork’a bağlı liman kasabası..

Titanik’ten Geriye Kalan Şişedeki Mesaj

Dünyayı sarsan Titanik kazasının kurbanlarından İrlandalı Jeremiah Burke’ün 100 yıl önce Titanik’in güvertesinden bir şişenin içinde denize attığı veda notu İrlanda’da, geminin uğradığı son limanda sergileniyor. 

Cork’a bağlı liman kasabası Cobh’taki (eski adıyla Queenstown) Miras Merkezi’nde özel tekniklerle korumaya alınarak çerçevelenen mesaj, şişesi ve sahibinin fotoğrafıyla birlikte, tarihin en büyük deniz faciasından geriye kalan trajik insan hikayelerinden birini daha gözler önüne seriyor.

İrlandalı Jeremiah Burke, 1912 Nisan’ında ABD’ye gitmek üzere İngiltere’den demir alan dev yolcu gemisine İrlanda’nın güneyindeki Cobh limanından binen 123 yolcudan biriydi.

"Batmaz" denilen Titanik 14 Nisan 1912 gecesi bir buz dağına çarparak okyanusa gömülürken 19 yaşındaki Jeremiah’nın, içindeki kısa veda notuyla birlikte denize attığı küçük şişe zarar görmeden İrlanda kıyılarına ulaştı.

Bulunduktan sonra gencin ailesine teslim edilen veda notu kısa ve özdü:

"Titanik’ten, Hepiniz hoşçakalın. Cork Glanmire’dan Burke"

 Kutsal su şişesinin içinde

Anlatılanlara göre, Cork’un Glanmire kasabasından Jeremiah Burke, 18 yaşındaki kuzeni Nora Hegarthy ile birlikte, iki kız kardeşinin bir süre önce göç ettiği ABD’ye yerleşmek üzere, Cobh limanına 11 Nisan 1912’de yanaşan ünlü Titanik gemisine bindi.

Annesi vedalaşırken Jeremiah’ya, iyi şans getirmesi için, küçük bir şişe "kutsal su" verdi. İrlandalı gencin veda notunu ailesine ulaştıran da bu şişe oldu.

Jeremiah ve kuzeni Nora kazada hayatını kaybetti, cesetlerine ulaşılamadı.

Titanik’ten denize atılan şişe geminin batışından bir yıl kadar sonra, şaşırtıcı biçimde, Burke’ün ailesinin yaşadığı bölgenin yakınlarındaki Dunkettle sahiline vurdu.

Jeremiah Burke’ün ailesi, bir asır evlerinde sakladığı notu, geminin batışının 100’üncü yılı çerçevesinde Cobh Miras Merkezi’nde yeni açılan Titanik Sergisi’ne bağışlamaya karar verdi.

Zamanın sildiği tarih

Jeremiah Burke’ün veda notuna düştüğü tarihin tam olarak okunamaz hale gelmesiyse, şişenin denize ne zaman atıldığına ilişkin farklı görüşleri beraberinde getirdi.

Burke ailesi "anne emaneti" kutsal su şişesinin manevi değerini hesaba katarak, Jeremiah’nın şişeyi ancak "bir panik anında", yani gemi batmak üzereyken denize atmış olduğuna inanıyor.

Cobh Miras Merkezi yetkilileriyse, ABD’ye yerleşmek üzere yola çıkan Jeremiah’nın, "anavatanını sonsuza dek terk ettiği" duygusuyla, şişeyi geminin limandan ayrılmasından kısa bir süre sonra atmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Öyle ya da böyle, ülkesine bir daha dönemeyen İrlandalı gencin son vedasını yakınlarına ulaştıran mesaj, 1500’den fazla kişinin hayatını kaybettiği Titanik kazasının acılı kayıtlarına Jeremiah Burke’ün hikayesini de ekliyor.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL