Dünya Hali

Tatilde Az Tüketen Kadına Pozitif Ayrımcılık

Kadın turistler her şey dahil otellerde erkeklere göre daha az tüketince turizmcilerin gözdesi oldu. Oteller kadın kadına tatile gidenlere indirim uyguluyor. Oteller kadın kadına tatile gidenlere yüzde 10 indirim uygulayarak..

Tatilde Az Tüketen Kadına Pozitif Ayrımcılık

Kadın turistler her şey dahil otellerde erkeklere göre daha az tüketince turizmcilerin gözdesi oldu. Oteller kadın kadına tatile gidenlere indirim uyguluyor.

Oteller kadın kadına tatile gidenlere yüzde 10 indirim uygulayarak giderleri azaltmayı hedefliyor.

Seyahat acenteleri ise kadınlara özel paket programlar hazırladı

Türk turizm sisteminin temelini oluşturan ‘her şey dahil sistemi’ tatilcileri açık büfe yemek servisi ve sınırsız içecek ile aşırı tüketime yönlendirince turizmciler bu gidişe bir son vermek için alternatifler geliştirdi.

Özellikle et fiyatları gibi bazı gıda maddelerindeki fiyat artışları nedeniyle maliyetleri artan otelciler, tatilde erkeklere göre daha az tüketen kadın turistlere pozitif ayrımcılık yapmaya başladı.

Seyahat acenteleri de bu durumu göz önüne alarak alternatif paket turlar geliştirdi. Kadınlara özel turlar hazırlayan Mika Tur, Antalya’da 40’a yakın otelle anlaşarak kadın kadına yapılan tatillere yüzde 10 ekstra indirim uygulayacak.

Mika Tur Genel Müdürü Bülent Kuş, her şey dahil sisteminin tatilcileri israfa yönlendirdiğini söyleyerek "Yaptığımız gözlemlerde tatilin ilk günü açık büfeye yoğun bir talep oluyor.

İnsanlar yemedikleri şeyleri bile alıyor. İkinci ve üçüncü günden sonra ise bu tüketim azalmaya başlıyor" diye konuştu. Kuş, özellikle Rus turistlerin çok tükettiğini belirterek yerli misafirlerin tatil alışkanlıklarının gelişmesiyle birlikte açık büfe kültüründeki aşırı tüketimden uzaklaştığını söyledi.

5 yıldızlı otellerdeki açık büfede bir kişinin yeme-içme masrafı 8 ile 25 euro arasında değişiyor. Bayanlarda bu ortalama 12 euro iken erkeklerde 25 euroya kadar çıkıyor.

İÇECEĞE 10 EURO

Tatilciler 3 yıldızlı otellerde kişibaşı 6 euro, 4 yıldızlı otellerde ise günde 7.5 ile 12 euro arasında yiyecek ve içecek tüketiyor. 5 yıldızlı otelde yapılan 25 euroluk günlük yiyecek tüketiminin 15 eurosu yiyeceğe 10 eurosu ise içeceğe harcanıyor.

Kuş, bu miktarların sadece fiyat bazında hesaplanabildiğini kaç kilo yemeğe denk geldiğini tespit etmenin ise zor olduğunu söyledi.

Bayramda ikinci tatil rezervasyonu yapılıyor

Mika Tur olarak geçen sene 100 bin kişiyi tatile gönderdiklerini bu senenin 6 ayında ise 95 bin rakamını yakaladıklarını kaydeden Kuş, "Satışların yüzde 60’ını erken rezervasyonlarla gerçekleştirdik. Ortalama 70 bin kişiye denk geliyor.

Yılsonu hedefimiz ise 150 bin rakamını yakalamak" dedi. Şimdiden Ramazan Bayramı için rezervasyon aldıklarını söyleyen Kuş, "Yurtiçinde Antalya, yurtdışında ise Avrupa başkentlerinin yanı sıra Bulgaristan, Hırvatistan ve Rusya en gözde ülkeler" diye konuştu.

Kuş, yurtdışı turların kişibaşı 199 eurodan yurtiçinde otellerin ise geceliği iki kişi 750 TL’den başladığını söyledi.

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL