Tarihte Sürat Rekorları

Dünya Hali
Eski Roma zamanında Antakya’dan İstanbul’a hükümet postası 6 günde gelmiştir, ki böylece günde 190 kilometre (!) kadar bir mesafe katedilmiş demektir. Sezar Roma’dan Rhone civarına s...
EMOJİLE

Eski Roma zamanında Antakya’dan İstanbul’a hükümet postası 6 günde gelmiştir, ki böylece günde 190 kilometre (!) kadar bir mesafe katedilmiş demektir.

Sezar Roma’dan Rhone civarına sekiz günden az bir zamanda, yani günde 150 kilometre katederek varmıştır.

Maximin’in katledildiği haberini Aquileja’dan Roma’ya getiren haberci bu mesafeyi dört günde almıştır. O günün şartlarına göre bu hayret verecek bir şeydir, çünkü, at değiştirerek dahi olsa, günde 200 kilometre yol almak büyük bir başarı sayılır.

Milâttan sonra 69 senesinde Belçika’da ihtilâl çıktığını bildirmek için Roma’ya giden haberci günde 240 kilometre süratle ilerleyerek 9 günde bu uzun mesafeyi almıştır.

Fakat bu tarzdaki süratli yolculuklardan en hayret vericisi Drusus’un hastalandığını haber alan Tiberius’un Pavia’dan Germanya’ya yaptığı seyahattir. At değiştirerek 24 saatte 290 kilometre yol almıştır ki bu ancak yolun birçok kısımlarında dört nala gitmek ve hayvanları öldürünceye kadar sürmek şartıyle mümkün olabilmiştir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme