Suriye’de Scud füzesi iddiası

Dünya Hali
İddianın kaynağı olan Obama yönetimi yetkilileri, bu durumun Türkiye’nin sınıra yerleştirilecek Patriot’ları kullanma ihtimalini de doğurabileceğini savundu.Adının açıklanmasını istemeyen ...
EMOJİLE

İddianın kaynağı olan Obama yönetimi yetkilileri, bu durumun Türkiye’nin sınıra yerleştirilecek Patriot’ları kullanma ihtimalini de doğurabileceğini savundu.Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, New York Times’a yaptığı açıklamada füzelerin başkent Şam ve çevresinden ülkenin kuzeyine doğru ateşlendiğini söyledi.

Yetkili, “Muhtemelen şu ana kadar ateşlenen toplam Scud sayısı altı oldu” derken, öncelikli hedefin Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki bölgeler olduğunu ifade etti. Ancak Scud saldırılarının kaç kişinin ölümüne ya da yaralanmasına neden olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Gazete bu durumun savaşın iyice alevlendiği ve Esad hükümetinin ümitsizliğinin arttığı şeklinde yorumlandığını vurguladı.

Türkiye ve dünya Sovyetler birliği döneminde üretilen Scud füzelerini, Irak’ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin sayesinde 1991 yılında Körfez Savaşı sırasında tanımıştı. Ancak daha önce Suriye’de bu füzelerin kullanıldığına dair hiç haber çıkmamıştı.

New York Times’a konuşan ABD’li yetkililer füze atışlarını nasıl izlediklerini açıklamadı. Bununla birlikte ABD’nin özellikle son dönemde kimyasal silah kullanımı endişeleri dolayısıyla hava takip sistemleri ve diğer metotları kullanarak Suriye’yi yakından izlediği daha önce de bildirilmişti.

Üst düzey bir yetkili, Obama yönetiminin nezdinde Suriye’de Scud füzeleri kullanılmasının çatışmanın alevlendiği anlamına geldiğini söyledi. Scud füzelerinin savunma silahı olduğuna ve genellikle terörle mücadele alanlarında kullanıldığına da dikkat çeken yetkili, bunun Esad hükümetinin üzerindeki artan baskıya işaret ettiğini belirtti.

TÜRKİYE PATRIOT’LA YANIT VERİR Mİ?

Yetkili, “Scud’ları kullanarak tankları ya da askeri üsleri hedef almak bir şey, okullardaki oyun parklarında saklanan isyancıları hedef almak başka bir şey” diye konuştu.

Obama yönetiminin bir diğer endişesi ise Scud’ların Türkiye sınırı yakınlarında ya da üzerinde ateşlenmesi halinde Türkiye’nin Patriot füzesavarlarını devreye sokmak zorunda kalması.

hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme