Dünya Hali

Sultan Ahmed Camii Dubai’de de Bugün Açılıyor

İstanbul’daki Sultan Ahmed camiinden ilham alınarak inşa edilen ve Dubai’nin en büyük camisi olacak El Faruk Camii ve İslami Merkezi bugün Cuma namazı ile kapılarını ibadete açacak. Birleşik Arap Emirlikleri’nin..

Sultan Ahmed Camii Dubai’de de Bugün Açılıyor

İstanbul’daki Sultan Ahmed camiinden ilham alınarak inşa edilen ve Dubai’nin en büyük camisi olacak El Faruk Camii ve İslami Merkezi bugün Cuma namazı ile kapılarını ibadete açacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezinde yer alan camide aynı anda iki bin kişi ibadet edebilecek. Merkez ile beraber toplam 8 bin 700 metre karelik alana yayılan cami, Dubai’nin El Safa bölgesinde inşa edildi. 70’er metre yülseklikte dört minareye sahip caminin alanı 4 bin 200 metrekareyi buluyor. Merkez kubbenin yüksekliği 30 metreye ulaşıyor ve 21 adet küçük kubbe Türk mimarisinin özelliklerini taşıyor.
 
Yabancılar tarafından ‘Blue Mosque – Mavi Cami’ olarak bilinen 17’inci yüzyıl Sultan Ahmet Camii’nden ilham alınarak inşa edilen caminin masrafını Dubaili işadamı Halef El Habtur karşıladı. Osmanlı ve Endülüs stili taşıyan caminin ilk olarak 1988’de inşa edildiği, 2000’de genişletildiği ve bu yıl emirliğin en büyük camisi olabilmesi için tekrar genişletildiği öğrenildi.
 
Dubai’nin ‘Mavi Cami’inde 4 bin İslami eserin bulunduğu bir kütüphane ve dinler arası diyalog ve anlayışın geliştirilmesine yönelik seminerlerin verileceği konferans salonu da ziyaretçilerin istifadesine sunulacak.
 
Ramazan boyunca teravih namazlarını kıldırması için dünyanın farklı yerlerinden sekiz din adamı getirilecek, her akşam iftar yemekleri verilecek ve ünlü din alimleri tarafından halka açık seminerler düzenlenecek.
 
El Faruk Camii, Birleşik Arap Emirlikleri’nde gayri müslimlerin ziyaret edebildiği üçüncü camii olacak. Yabancıların içeriye girerek İslam dini hakkında bilgi alabildiği diğer camiler ise Abu Dabi’deki Şeyh Zayid Ulu Camii ve yine Dubai’de aynı bölgedeki Jumeyra Ulu Camii.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL