Dünya Hali

Sol Hareketinin Öncüsü Hayatını Kaybetti

Uzun bir süredir tedavi gören Türkiye sosyalist hareketinin sembol isimlerinden olan, ”Kapetan Kemal” lakaplı Mihri Belli bugün saat 16.00’da uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe’deki evinde hayatını kaybetti. MİHRİ BELLİ..

Sol Hareketinin Öncüsü Hayatını Kaybetti

Uzun bir süredir tedavi gören Türkiye sosyalist hareketinin sembol isimlerinden olan, ”Kapetan Kemal” lakaplı Mihri Belli bugün saat 16.00’da uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe’deki evinde hayatını kaybetti.

MİHRİ BELLİ KİMDİR?

Mihri Belli, 1916′da Silivri’de dünyaya geldi.  Marksist düşünce ve devrimci eylemle 1936′da iktisat okumaya gittiği Amerika’da tanıştı. Orada gençlik ve işçi hareketlerine katıldı. Bir süre Missisipi’de zenci yarıcılar arasında faaliyet gösterdi.1940′da Türkiye’ye döndü. TKP ile ilişkiye geçti.
 
1943-1944 yıllarında İstanbul üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Ordinasıus Profesör Fritz Neumark‘ın asistanlığını yaptı. 1944′de İlerici Gençler Birliği koğuşturmasında tutuklandı, iki yıl hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı.

1946′da yurt dışına çıktı. Yunan içsavaşına gerilla olarak katıldı. Demokratik Ordu saflarında tabur komutanlığına kadar yükseldi. Çatışmalarda iki kez yaralandı. Bulgaristan ve Sovyetler Birliği’nde tedavi gördü.

1950′de Türkiye’ye pasaportsuz girmekten ve tabanca bulundurmaktan tutuklandı ve kısa süre hapis yattı.

1979′da kendisine suikast giriþiminde bulunuldu. Saldırıda ağır yaralandı.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 1981 sonlarýna doğru yurt dışına çıktı. Bir süre Ortadoğu’da kaldı. “Faşizme Karşı Birleşik Cephe” nin kuruluşuna katıldı .

1997’de A. Öcalan ile buluşarak Kürt sorunun fedarasyona gidilmeden de üniter devlet çatısı altında eşitlik temeli üzerinde gönüllü birliğin kurulabileceği konusunda; görüş birliğine vardıkları uzun bir görüşme yaptılar. Bu görüşme sonradan kıtap olarak yayınlandı.

Yaşamı boyunca toplam 11 sene hapis, 18 sene zorunlu sürgün yaşadı.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL