Soba, Yerde Yatanları Çabuk Zehirliyor

Dünya Hali
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, soba zehirlenmelerine sebep olan karbonmonoksit gazının havadan daha ağır olduğunu, aşağıya çöktüğü için özellikle yer yatağında yatanları daha ça...
EMOJİLE

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, soba zehirlenmelerine sebep olan karbonmonoksit gazının havadan daha ağır olduğunu, aşağıya çöktüğü için özellikle yer yatağında yatanları daha çabuk zehirlediğini bildirdi.

Zehirlenmeler, kömürün tamamen yanmaması nedeniyle oluşan karbonmonoksit gazının ev içine yayılmasıyla meydana geliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, zehirlenen kişide yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, göğüs ağrısı, uyku hali, bulantı, kusma, çarpıntı, görme bulanıklığı ve huzursuzluğun ortaya çıktığını belirtti. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Havadan daha ağır olan bu gaz, aşağı çöktüğü için özellikle yer yatağında yatan insanları daha çabuk zehirlemekte. Zehirlenen kişiler derhal açık ve temiz havaya çıkarılmalı, sıkı elbise, kemer ve iç giysileri gevşetilmeli, mümkün olan en kısa sürede hastaneye ulaştırılmalı. Lodos ve kıble rüzgârları tehlikeli biçimde estiğinde mümkün olduğunca sobanın kısa süreli yakılması, evin sık sık havalandırılması ve gece daha erken bir saatte sobanın söndürülmesiyle karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri önlenebilir. Baca temizliği çok önemli. İtfaiye ekipleri bile baca temizliği yapmaktadır.

Zaman