Şimdi Çakma Çeyrek Moda!..

Dünya Hali
Çeyrek altının fiyatı 90 lirayı bulunca, görünümü orijinaliyle birebir aynı ancak ağırlığı 0,2 gramlık (0,20 santim) 14 ayar çeyrek baskı altınlar piyasaya sürüldü. Orjinal çeyrek altın yaklaşık 1,75 ...
EMOJİLE

Çeyrek altının fiyatı 90 lirayı bulunca, görünümü orijinaliyle birebir aynı ancak ağırlığı 0,2 gramlık (0,20 santim) 14 ayar çeyrek baskı altınlar piyasaya sürüldü. Orjinal çeyrek altın yaklaşık 1,75 gram gelirken, 22 ayardan üretiliyor. Çeyrek baskı altın ise 15 liraya satılırken 5-10 liraya bozdurulabiliyor. Geçen yılın son ayında rekor düzeyde artış göstererek fiyatı 98 liraya çıkan çeyrek altın, son bir ayda tekrar 87-90 lira arasına gerilemesine rağmen dar gelirlilerin bütçelerini zorlamaya devam ediyor. Düğün, nişan ve sünnet törenlerine çeyrek altın götürmeye gücü yetmeyenler, çareyi baskı çeyrek altında buluyor.

Adanalı kuyumcu Ayça Katlav, baskı çeyreğin, çeyrek altınla ilk bakışta ayırt edilemediğini ancak, dokunulduğunda son derece kırılgan ve ince olduğunun hissedilebildiğini söyledi. Ayça Katlav, "Tören sırasındaki kalabalıkta çeyrek baskıyı kimin hediye ettiği de belli olmuyor. Çiftler düğün sonrasında altın kesesini açtığında bunu fark ediyor ve adeta şok yaşıyor. Kuyumcu dükkanına gelen çiftler, baskı çeyreklerin bir tanesini 5-10 TL’ye bozdurabildiklerini öğrenince daha da şaşırıyor. Son günlerde çeyrekten çok çeyrek baskı satmaya başladık." dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme