Dünya Hali

Sigara Satışında Yasağa Uyan Yok

Çukurova Üniversitesi’nin 3 bin liseli üzerinde yaptığı araştırma, sigara almak isteyen gençlere işletmelerin sadece yüzde 8’inin ’18 yaş sınırı’ uyarısı yaptığını ortaya koydu. Çoğu gencin sigaraya lisede başladığına dikkat çeken..

Sigara Satışında Yasağa Uyan Yok

Çukurova Üniversitesi’nin 3 bin liseli üzerinde yaptığı araştırma, sigara almak isteyen gençlere işletmelerin sadece yüzde 8’inin ’18 yaş sınırı’ uyarısı yaptığını ortaya koydu. Çoğu gencin sigaraya lisede başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, "Öğrencilere paketle veya açıktan tek tek sigara satan yerler daha sık denetlenmeli." önerisinde bulundu.
Toplumun geleceğini tehdit eden zararlı alışkanlıkların başında geliyor sigara. Araştırmalar, gençlerin sigara kullanmaya genellikle lise çağında başladığını gösteriyor. 18 yaşından küçüklere sigara satışı yasak olmasına rağmen çoğu işletme bu kurala uymuyor. Çukurova Üniversitesi’nin (ÇÜ) bu konuda yapığı araştırma, sorunun geldiği noktayı gözler önüne seriyor. 3 bin lise öğrencisinin üzerinde yapılan araştırmaya göre, sigara satın almak isteyen gençlere işletmelerin sadece yüzde 8’i ’18 yaş altına sigara satılmayacağı’ uyarısı yapıyor.

Aile hekimi Erdem Akter’in, uzmanlık tezi için yaptığı ‘Adana il merkezindeki lise öğrencilerinde tütün kullanımı’ konulu araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ÇÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bozdemir, gençlerin sigaraya daha çok bakkaldan veya açıktan tek tek satılan yerlerden temin ederek başladıklarını kaydetti. Araştırmaya göre lise öğrencilerinin yüzde 34’ünün sigarayı denediğini, yüzde 14’ünün devamlı içtiğini ve sigara içenlerin yüzde 19’unun nargile de kullandığını belirten Bozdemir, şunları söyledi: "Öğrencilere paketle veya açıktan tek tek sigara satan yerler sık sık denetlenmeli. Bunların dışında gençler, başkasından isteme ve evdeki sigaradan alma gibi yöntemleri de deniyor. Araştırmayla öğrencilerin yaşları, ailelerinin gelir oranları, harçlık miktarları arttıkça tütün ve tütün mamullerini kullanma sıklıklarının da arttığı görüldü. Öğrencilerin sigaraya başlamasında en önemli etkenlerin yüzde 30 ile arkadaş çevresi, yüzde 21 ile sorunlardan uzaklaşma isteği, yüzde 17 ile de en yakın üç arkadaştan en az birinin sigara içmesinin olduğu saptandı. Bu noktada ailelere çok büyük iş düşüyor. Anne ve babalar, çocukları ile yakından ilgilenmeli, kimlerle arkadaşlık kurduğunu takip etmeli."

Prof. Dr. Nafiz Bozdemir, gençler arasında sigara kadar nargile içiminin de yaygınlaştığını belirterek, "Nargile salonlarının ruhsatlandırılma işlemleri yeniden gözden geçirilmeli ve denetlenmeli. Nargile, sigara kadar tehlikeli. Bütün kentlerde nargile kafelerin sayısı her geçen gün artıyor. Adına ‘nikotinsiz’ ya da ‘meyve aromalı nargile’ dense de çoğu nargile kafelerde sigaradaki gibi tütün kullanılıyor. Tütündeki zarar ne ise nargilede de aynısı var." dedi.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL