Sel ve heyelanlara karşı erken uyarı sistemi

Dünya Hali
Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Adem Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından beldede 578 rakımlı bir tepeye, bin 200 metrekare alana k...
EMOJİLE

Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Adem Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından beldede 578 rakımlı bir tepeye, bin 200 metrekare alana kurulan, 20 metre kule yüksekliğine sahip meteoroloji radarının test yayınlarının başarı ile gerçekleştiğini belirtti.

Meteorolojik olaylar konusunda bölgeye hizmet verecek radarın bir yıl gibi kısa sürede tamamlandığını dile getiren Taşçı, şunları söyledi:

”Meteoroloji radarı Giresun’dan Hopa’ya kadar 300 kilometre çaplı alanda özellikle kıyı kesiminde oluşacak ani hava olaylarını herhangi bir anda, herhangi bir noktaya düşecek yağış miktarını belirlemede ve yetkilileri uyarmada yardımcı olacak. Radar, oluşabilecek ani hava değişiklerini, şiddetli hava olaylarını, 4 saat sonrasına kadar beklenen ani yağışları önceden tahmin etme imkanı sağlayacak.”

Yağış başladıktan sonraki yarım saat ile bir saat içinde o bölgeye ne kadar yağış düşeceğinin de radar sayesinde hesaplanabileceğini vurgulayan Taşçı, şöyle devam etti:
”Doğu Karadeniz’in topoğrafik yapısından dolayı şiddetli yağışlar ani akışlara neden olabiliyor. Bunlar da olumsuz şartlar oluşturabiliyor. Trabzon’da kurulan meteoroloji radarı sayesinde bölgedeki şiddetli yağışlar önceden tespit edilecek, böylelikle can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi noktasında önemli bir görev yerine getirecek. Radar sayesinde elde edilen veriler önce Ankara’ya gidiyor, oradan da gerekli yere ulaşıyor. Artık radar ile bu tür durumlar erkenden belirlenebilecek ve yetkililer uyarılacak. İlgililer de buna göre önlemlerini alacak.”

En ufak bir yağışı bile tespit ediliyor

Taşçı, meteoroloji radar istasyonun test yayınları sırasında bazı şiddetli yağışları tespit ettiğini, verilerin kendilerine ulaşmasından sonra yetkililerin uyarıldığını ve anında önlemler alındığını da kaydetti.
Meteoroloji radarlarının aşırı yağışlar için ihbar görevi gördüğünü belirten Taşçı, ”Meteoroloji radarı 300 kilometre çaplı bir alanda en ufak bir yağışı bile tespit edebiliyor. Bu yağışın şiddeti ve yönü hakkında anında haberdar oluyoruz” dedi.

Adem Taşçı, barındırdığı jeneratör ve teknik altyapı sayesinde radarın 24 saat kesintisiz hizmet vereceğini sözlerine ekledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme