Dünya Hali

Şefler, Türk Yemeklerini Gaziantep’te Öğrenecek

Gaziantep Üniversitesi, Türk mutfağını uluslararası arenada tanıtmak için kolları sıvadı.Fransa ve İtalya’nın önde gelen şefleri Türk yemeklerini öğrenmek için Gazian-tep’e gelecek. Ünlü şef ve aşçılar 500 çeşit yemeği orijinal tarifiyle..

Şefler, Türk Yemeklerini Gaziantep’te Öğrenecek

Gaziantep Üniversitesi, Türk mutfağını uluslararası arenada tanıtmak için kolları sıvadı.Fransa ve İtalya’nın önde gelen şefleri Türk yemeklerini öğrenmek için Gazian-tep’e gelecek. Ünlü şef ve aşçılar 500 çeşit yemeği orijinal tarifiyle pişirecek.

Dillere destan yemek kültürü ile adından söz ettiren Gaziantep, akademik alanda gerçekleştirilecek çalışmalarla uluslararası arenaya çıkmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl Gaziantep Üniversitesi bünyesinde kurulan ve Türkiye’de bir ilk olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan projeyle, Antep başta olmak üzere Türk yemeklerinin dünya mutfağında söz sahibi olması için profesyonel aşçılar yetiştirilecek. Dünya mutfağının önde gelen ülkelerinden Fransa ve İtalya’dan gelen aşçılar bile yöresel yemek hazırlamayı Gaziantep’te öğrenecek. Projenin mimarı olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök Pınarlı, ‘Yabancı mutfak bilirim’ diye övünen şeflerden ziyade her yönüyle Türk mutfağını bilip, bunu prestij kabul eden şefler yetiştirmek için kolları sıvadıklarını söylüyor. Pınarlı, lezzet yönünden hiçbir dünya mutfağının gerisinde olmayan Türkiye ve Gaziantep’in gastronomi turizmini geliştireceklerini dile getiriyor.

Türk yemeklerini dünyaya tanıtmayı amaçlayan projenin adı ‘Gaziantep Yemeklerinin Gastronomi Turizmine Kazandırılması, Yurtiçinde ve Yurtdışında Yaygınlaştırılarak Korunması Projesi’. 500’ün üzerinde Gaziantep yemeğinin uluslararası arenada sahneye çıkması için üzerinde ciddiyetle durulan proje, yemeklerin orijinal tariflerinin ortaya konulması açısından da önem kazanıyor. Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök Pınarlı, Fransız ve İtalyan mutfağının dünyaya kendisini kabul ettirdiğini söylüyor. Pınarlı, "Kurdukları eğitim merkezlerine dünyanın pek çok şehrinden insanlar yüksek meblağlarda paralar ödeyerek eğitim alıyor. Pek çok turist, tarihi mekânlarının yanında yemeklerini tatmak için de bu ülkelere gidiyor. Türk mutfağı lezzet yönünden hiçbir dünya mutfağının gerisinde değildir. Ama Türkiye’de ve Gaziantep’te bu ülkelerdeki kadar gastronomi turizmi gelişmemiştir." diyor. Projenin de bu eksikliği gidermeyi hedeflediğini vurgulayan Pınarlı, "İnsanlar Gaziantep’e doğası, tarihinin yanında yemekleri için de gelmeye değer olduğunu görecektir." diye konuşuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL