Sayıların Efendisinden Yeni Rekor

Dünya Hali
Garcia, sekiz haneli bir sayının karekökünü, sekiz sayılı iki rakamın çarpımını ve 100 basamaklı iki sayının toplamını 2 dakika 57 saniyede bildi. Hesaplamada dünya şampiyonu olan İspanyol Alberto Cot...
EMOJİLE

Garcia, sekiz haneli bir sayının karekökünü, sekiz sayılı iki rakamın çarpımını ve 100 basamaklı iki sayının toplamını 2 dakika 57 saniyede bildi.

Hesaplamada dünya şampiyonu olan İspanyol Alberto Coto Garcia, yeni bir rekor daha kırdı. Yeni rekoru için Bolivya’nın denizden 3.600 metre yükseklikteki La Paz şehrini seçen 41 yaşındaki Garcia, Bolivya Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinlikte sahne aldı.

Üniversiteden iki profesörün jüriliğini yaptığı etkinlikte Alberto Coto Garcia, sekiz haneli bir sayının karekökünü, sekiz sayılı iki rakamın çarpımını ve 100 basamaklı iki sayının toplamını 2 dakika 57 saniyede bildi.

Garcia’nın daha önceki rekoru 3 dakika 20 saniye idi. Guinness Rekorlar Kitabın yetkililerinin onaylamasının ardından Garcia’ya yeni rekor sertifikası verildi.

20 Mayıs 1970 tarihinde İspanya’da dünyaya gelen Garcia, böylece ekleme, çarpma, toplama ve karkök gibi farklı kategorilerde zihinsel hesaplamada 15’nci rekorunu kırmış oldu.

AHaber