Sakin Bebeklerin Sırrı Babada

Dünya Hali
Doğumdan sonraki ilk üç ayda babalarıyla zaman geçirmeyen erkek çocuklarında davranış problemleri görülüyor. Bu yüzden baba çok önemli bir yer tutuyor. Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Doktor...
EMOJİLE

Doğumdan sonraki ilk üç ayda babalarıyla zaman geçirmeyen erkek çocuklarında davranış problemleri görülüyor. Bu yüzden baba çok önemli bir yer tutuyor.

Oxford Üniversitesi’nde görev yapan Doktor Paul Ramchandani’ye göre; ilk çocukluk devresinde davranış bozukluğu olan çocuklar yetişkinlik döneminde aşılması zor psikolojik problemlerle karşı karşıya kalıyor.

Bebek davranışı ve gelişimi ile ilgili olarak sadece anneler üzerine yoğunlaşıldığını belirten Ramchandani, babaların da bebekler üzerinde önemli rolü olduğunu vurguluyor.

192 aileyle yapılan çalışmada, anne ve babaların çocuklarıyla nasıl zaman geçirdikleri kaydedildi.

Çocukların davranışları incelenirken ailelere de psikolojik test yapılan çalışmada; babalarıyla daha fazla zaman geçiren ve iletişim halinde olan erkek çocukların, babalarından uzak olan çocuklara kıyasla daha sakin ve mutlu olduğu gözlemlendi.

Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatrisi Dergisi’nin bugün yayımladığı çalışmanın sonuçlarına göre; doğumdan sonraki ilk 3 ay babalarıyla iletişimi olmayan erkek bebeklerde, 1 yaş sonrasında davranış problemleri görülmeye başlıyor.