Dünya Hali

“Rusya’daki Seçimler Şaibeli” İddiası

Picula bugün yaptığı açıklamada, ”Gerçek bir rekabet yoktu ve hükümet kaynaklarının suistimali, seçimi kimin kazanacağına dair en küçük bir kuşkuya mahal bırakmamıştı” dedi. AGİT açıklamasında, muhalefetin aynı kişinin birden fazla..

“Rusya’daki Seçimler Şaibeli” İddiası

Picula bugün yaptığı açıklamada, ”Gerçek bir rekabet yoktu ve hükümet kaynaklarının suistimali, seçimi kimin kazanacağına dair en küçük bir kuşkuya mahal bırakmamıştı” dedi.

AGİT açıklamasında, muhalefetin aynı kişinin birden fazla sandıkta oy kullandığına yönelik iddiasına atıfta bulunulmadı.

Öte yandan, dünkü seçimi izleyen Bağımsız Devletler Topluluğu gözlemci heyetinin Başkanı Nevruz Aydarov da yaptığı açılamada, dünkü seçimin şeffaf bir şekilde yapıldığını belirterek, ”Seçim açık rekabet ve şeffaflık koşullarında yapılarak demokratik normların gereklerini yerine getirdi” dedi.

BDT gözlemci misyonunun seçimin Rusya yasalarına uygun bir şekilde yapıldığını tespit ettiğini kaydeden Aydarov, ”Misyonumuzdaki 282 gözlemcinin gittiği 1500 sandıkta herhangi bir ihlal tespit edilmemiştir” diye konuştu.

Bu arada, Rus İtar-Tass ajansı bir grup bağımsız yabancı gözlemci adına açıklama yapan Amerikalı avukat McKline Preston’ın da Rusya’da seçimi adil ve şeffaf bulduğunu söylediğini duyurdu.

Preston, bağımsız gözlemcilerin ziyaret ettikleri sandıklarda oy verme prosedürlerinde herhangi bir ihlal tespit etmediğini söyledi.

Rusya’daki seçim sonuçlarını tatmin edici bulmayan muhalefetin bugün akşam saatlerinde Puşkin Meydanı’nda gösteri yapması bekleniyor.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL