Dünya Hali

Ramazan’ın İlk Erken Ezan Vakası!

Karabük’te dün akşam 19.46’da okunması gereken ezan 19.42’de okundu. Merkezi sistem ile okunan ezan nedeniyle çoğu vatandaş orucunu 4 dakika erken açarken, teravih namazında imamlar cemaati uyararak orucunu erken açanların..

Ramazan’ın İlk Erken Ezan Vakası!

Karabük’te dün akşam 19.46’da okunması gereken ezan 19.42’de okundu. Merkezi sistem ile okunan ezan nedeniyle çoğu vatandaş orucunu 4 dakika erken açarken, teravih namazında imamlar cemaati uyararak orucunu erken açanların bayramdan sonra kaza orucu tutması gerektiğini söylediler. Orucu ezanın 4 dakika erken okunması nedeniyle orucunu açan vatandaşlar, olayın araştırılmasını istediler. Şans eseri orucunu erken açmadığını belirten bir vatandaş, "Akşam arabayla babama gidiyordum. Ezan okundu, arabada orucumu açacak bir şey yoktu. Bende eve gittiğimde babamlar orucunu açmamıştı. Neden açmadıklarını sorduğumda ezanın 4 dakika erken okunduğunu söylediler. Babam bu konulara çok dikkat eder, Ankara’ya göre hareket eder. Onun için biz o hataya düşmedik" dedi.

Orucunu erken açan vatandaşlar ise, "Akşam ezan erken okunmuş ama biz bunu fark etmedik. Hocanın ezanı okumasıyla orucumuzu açtık. Ne olacak bilmiyoruz. Bayramdan sonra kaza orucu tutulacakmış herhalde. Bunun günahını biz mi çekeceğiz, yoksa hocamı? Müftülüğün bunu araştırmasını istiyoruz" diyerek tepki gösterdiler.

Karabük İl Müftüsü Halil Bektaş’ın izinli olması nedeniyle yetkililer açıklama yapamayacaklarını söylediler.

Haber Türk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL