Penguen Gibi Yürüyen Tavuklar

Dünya Hali
Kırıkkale‘nin Dağevi Köyü’nde yaşayan Ülfet ve Fatma Köker çiftinin, bahçelerinde besledikleri tavuklar, yaklaşık bir ay önce hastalandı. Hastalıktan bazı tavuklar telef olurken, sağ kalan...
EMOJİLE

Kırıkkale‘nin Dağevi Köyü’nde yaşayan Ülfet ve Fatma Köker çiftinin, bahçelerinde besledikleri tavuklar, yaklaşık bir ay önce hastalandı. Hastalıktan bazı tavuklar telef olurken, sağ kalan 3 tanesinin penguen gibi yürümeye başlaması köylünün ilgi odağı oldu.

Tavuklarının durumlarının aradan geçen sürede düzelmemesi üzerine endişelenen çift, hayvanları KÜ Veterinerlik Fakültesi’ne götürdü.

Fakültenin Hayvan Kliniğinde tavukları kontrolden geçiren Yrd. Doç. Dr. Serkal Gazyağcı, kanatlı hayvanların bazılarında hastalık sonucu böyle durumların görülebildiğini söyledi.
Bazen ördek gibi yürüyen, bazen de görme, uçma bozuklukları yaşayan kanatlıların bu durumdan kurtulma şanslarının olmadığını anlatan Gazyağcı, söz konusu tavukların da yaşamlarını bundan sonra penguen gibi yürüyerek geçireceklerini belirtti.

Evlerde bakılan tavukların genellikle aşılarının yaptırılmadığını dile getiren Gazyağcı, şunları söyledi:

”Halk, kendi besledikleri tavuklara aşısız olarak bakıyor. Bu nedenle birçok hastalıklarla karşılaşıyorlar. Genellikle de ölümcül seyreden bu hastalıklardan kurtulanlar oluyorsa da, bu şekilde kanatlarında veya bacaklarında sinirsel olarak problemlerle karşı karşıya kalıyorlar.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme