Pazarcılar Bir Süre Daha Bağıracaklar

Dünya Hali
Kamuoyunda ”Hal Yasası” olarak bilinen ve 26 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenen Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi H...
EMOJİLE

Kamuoyunda ”Hal Yasası” olarak bilinen ve 26 Mart’ta yürürlüğe girmesi beklenen Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un uygulamaya girişi yıl sonuna ertelendi.        

Hal yönetimleri ve üretici kooperatiflerinden ”Hal Kayıt Sistemi” ile ilgili bir takım eğitimlere ve bu sistemlerin hallerde kurulması için zamana ihtiyaçları olduğu yönünde taleplerin gelmesinin değerlendirilmesi üzerine yasanın uygulamaya geçilmesi 2011 sonuna ertelendi. Pazarcıların yüksek sesle satış yapmasına da yasak getiren hal yasasının uygulanmasındaki erteleme sonucunda, pazarcılar bir süre daha geleneksel ”bağırarak ürününü pazarlama” yöntemiyle satış yapabilecek.        

Edirne Pazarcılar, Manavlar ve Seyyar Satıcılar Odası Başkanı Recep Ali Yaykın, Hal Yasası’nın uygulamaya konulmasının ertelenmesini, eğitimlerini tamamlamaları açısından kendilerine zaman kazandıracağını söyledi.      

YÜKSEK SESLİ SATIŞ YASAK
Kanunun pek çok yenilik getireceğini ifade eden Yaykın, şunları kaydetti:        

”Hal yasasından beklentilerimiz var. Rusüm fiyatları aşağı çekilince bu satış fiyatlarını düşürecek, buda vatandaşın bütçesine olumlu yansıyacak. Ayrıca, bu yasayla birlikte çevre kirliliği de önlenmiş olacak. Yüksek sesli satış yapılamayacak, herkes satışı yapılan malın üzerindeki fiyata bakarak zaten istediği yerden alışverişini yapacak. Vatandaş yıl sonunda daha sessiz ve sakin alışveriş yapma imkanına kavuşacak. Yasanın ertelenmesiyle bu durumlar yıl sonunda uygulamaya geçilecek.”
       
YASADA BAŞKA NELER VAR?
Yasa, piyasada darlık yaratmaktan, fiyatların yükselmesine sebebiyet vermeye, malların, gıda güvenliğine, kalite ve standardına, teknik ve hijyenik şartlara aykırı olarak satışa sunulmasından, halde oluşan mal atıklarının ayıklanarak hal içinde ya da dışında toptan veya perakende satılmasına, ölçü ve tartı aletlerinin hileli bir şekilde kullanılması ya da hileli olarak karışık veya standartlara aykırı mal satılmasından, malın miktarının, satış değerinin, komisyon oranı veya ücretinin ya da kanuni kesintilerin üreticiye gerçeğe uygun olmayarak intikal ttirilmesine kadar pek çok yasaklama getiriliyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar