Parfümünün Sırrı Memleketinde

Dünya Hali
Zira koku uzmanı Bihter Türkan Ergül, özel koku hazırlarken ilk önce kişinin ten rengi, yaşı, memleketi, mesleği ve hatta hastalıklarını göz önünde bulunduruyor. Koku hazırlarken insanların duygusal d...
EMOJİLE

Zira koku uzmanı Bihter Türkan Ergül, özel koku hazırlarken ilk önce kişinin ten rengi, yaşı, memleketi, mesleği ve hatta hastalıklarını göz önünde bulunduruyor. Koku hazırlarken insanların duygusal durumunu da dikkate alan Ergül, "İnsanların kokuları, kişiliklerine dair ipuçları verir. Örneğin kokusunda turunçgil varsa bu kişinin yerinde duramayan, hareketli biri, olduğuna işaret ediyor." diyor.

15 yıldır bu işi yapan Ergül, her memleketten birçok insana hazırladığı kokulardan yola çıkarak, bir analiz oluşturuyor. Ergül, bu analizinde, Karadeniz Bölgesi’nin nemli olmasından dolayı, daha mentollü ve meyveli kokular kullandığını, Ege Bölgesi’nde ise iklim koşullarına göre, fresh ve vanilya kokularının tercih edildiğini söylüyor. Bölgelere göre koku alma hissinin değiştiğini belirten Ergül, "Mesela Beyaz Rusya’da, keskin soğuk havada koku alma hissimiz daha net iken, Ortadoğu’da sıcak ülkelerde daha azdır. Bu nedenle daha baharatlı kokuları rahatlıkla kullanabilirler." ifadelerini kullanıyor.

Koku için kullandığı malzemelerin öz alkol içermediğini kaydeden Ergül, günlük hayatta yediğimiz yemeğin vücut kimyasında değişikliğe sebep olduğunu ve bu sebeple aynı kokunun, kişiden kişiye değiştiğini vurguluyor. Kokumuza göre yeme alışkanlığının değiştirilemeyeceğini söyleyen Ergül, "Eğer baharatlı veya oryantal bir koku kullanmayı tercih edeceksek, gün içerisinde yağlı, acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıyız." diyor.

Melisa sabırsız, lavanta kendinden emin kişiliğin işaretçisi

Neroli, utangaç ve çekingen, sandal ise ağır, oturaklı ve ne istediğini bilen bir karakteri ele veriyor. Mimoza, kendini ifade etmekte ve hayır demekte zorlanan, lavanta da kararlı ve kendinden emin bir kişiliği ortaya koyuyor. Eğer kokunuzda melisa varsa sabırsız ve kararsız, beyaz kekik varsa da cesur ve maceraperest olduğunuzu anlayabilirsiniz.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme