Dünya Hali

Pakistan 65. Yaşını Coşkuyla Kutluyor

Önceki yıllara göre sönük geçen kutlamalar kapsamında, ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın Karaçi’deki ve Pakistan’ın fikri mimarı olarak bilinen milli şair Muhammed İkbal’in Lahor’daki mezarlarında tören düzenlendi. Pakistan Devlet Başkanı..

Pakistan 65. Yaşını Coşkuyla Kutluyor

Önceki yıllara göre sönük geçen kutlamalar kapsamında, ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın Karaçi’deki ve Pakistan’ın fikri mimarı olarak bilinen milli şair Muhammed İkbal’in Lahor’daki mezarlarında tören düzenlendi.

Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani, yayımladıkları mesajlarla Pakistan halkının ”Bağımsızlık Günü”nü kutladı. Devlet Başkanlığı sarayında ve Başbakanlık konutunda askeri tören düzenlenerek, bayraklar göndere çekildi.

Pakistan halkı da sokaklarda düzenledikleri törenlerle Pakistan’ın 65. yaşını ve ”Bağımsızlık Gününü” kutladı. Başkent İslamabad, Lahor, Karaçi, Peşaver ve Raval Pindi gibi büyük kentlerde kutlamalar dün geceden başladı. Bayraklarla süslenmiş otomobil ve motosikletler uzun konvoylar oluşturarak kutlamalara katıldı. Bazı kentlerin meydanlarına toplanan binlerce Pakistanlı, gecenin ilerleyen saatlerine kadar milli marşlarını okuyarak, şarkılar söyleyerek ve havai fişeklerle kutlamalara katıldı.

Pakistan, milli lideri Muhammed Ali Cinnah öncülüğünde uzun yıllar süren siyasi mücadele ve kanlı çatışmalar sonrasında, 14 Ağustos 1947’de İngiliz sömürgesi altında bulunan Hindistan’dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL