Öztürk Serengil Kaddafi’den Zor Kurtulmuş!

Dünya Hali
Nevin Serengil, eski eşi ünlü sanatçı Öztürk Serengil’in Libya’ya Turizm elçisi olarak gittiğini ve orada iftira üzerine hapse atıldığını ve nasıl kurtardığını açıkladı. Okan Işık’ın...
EMOJİLE

Nevin Serengil, eski eşi ünlü sanatçı Öztürk Serengil’in Libya’ya Turizm elçisi olarak gittiğini ve orada iftira üzerine hapse atıldığını ve nasıl kurtardığını açıkladı.
Okan Işık’ın haberi

Arap alemini saran özgürlük ateşi, Liby a’yı 41 yıldır demir yumrukla yöneten Kaddafi’yi de sallıyor. Öztürk Serengil 1976’da Libya’da bulunmuş ve Kaddafi tarafından mağdur edilmişti. Nevin Serengil eski eşi usta sanatçıyı Libya’dan güçlükle nasıl kurtarabildiğini ilk kez açıkladı. Öztürk Serengil’in şov hayatında zirvede olduğu bir dönemde Libya Başbakanı Abdessalam Jalloud ile Türkiye’de tanıştıklarını söyleyen Nevin Serengil başlarından geçen olayı şöyle anlattı:

Beni beklemiyordu

"Jalloud, Araplar ve Türkler ara¬sındaki bağı Öztürk Serengil’in kurabileceğini düşünmüştü. Öztürk Se- rengil’i Libya’da turizm sektörünün başma getirdiler. Öztürk garsonlar, orkestralardan oluşan çok büyük bir kadroyla oraya gitti. Çok da emek verdi. Öztürk iftiraya uğradı. Sorgu sual tahkikat yapmadan hapse atıldı. Öztürk’ün başma bu olaylar geldiğinde biz boşanmıştık. Boşandığım halde beş yaşındaki kızımı alıp Libya’ya gittim. Öztürk beni hiç beklemiyordu. Bana ‘Sen ne biçim insansın. Türkiye’de o kadar dostum var. Haklarımı korumaya eski karım geliyor’ dedi. Ben de ona ‘Seni çıkartmadan gitmeyeceğim’dedim."

Eski eşi için hemen avukat tut-tuğunu belirten Serengil, mahkumların Libya’da kamyonda ve zincire bağlı bir şekilde mahkemeye taşındı¬ğını anlattı. Nevin Serengil şöyle konuştu: "Mahkeme günü kamyon gel¬di, mahkumlar iniyor. Bir İtalyan avukat yanıma gelip ‘Bayan kocanızı kaçırdılar’ dedi. Çünkü Kaddafi’nin adamlan Öztürk Serengil’i Başbakan Jalloud getirdiği için onun hiçbir zaman temize çıkmasını arzu etmiyorlardı. Sonrasında bir avukat daha tuttum. 1 ay sonra maddi teminatla serbest bırakıldı. Türkiye’den gelen bir şilepin kaptanıyla görüştüm ve onu gemiyle gizlice İstanbul’a yolladım. Arkasından da ben döndüm."

Vefa borcunu ödedi

Öztürk Serengil’e vefa borcunu böylece ödediğini söyleyen Nevin Se¬rengil, "Verdiğim bütün mücadele ona helal olsun. O mükemmel bir in¬sandı. Ona hakkımı helal ediyorum. Suçsuz olduğunu da biliyorum" dedi.

1 Herkes esir hayatı yaşıyor

Libya’da yaşam diye bir şeyin olmadığını düşünen Nevin Serengil, Kaddafi’nin de kinci bir insan olduğunu söyledi. Serengil sözlerini şöyle tamamladı: "Kaddafi’yi ağır kuralları olan, her gün fikirleri değişen, hiçbir zaman halkını mutlu edecek yapıda bulunmayan bir adam olarak tanıdım. Orada herkes esir gibiydi. Yine iyi tahammül ettiler. Çok korkunç yönetilen bir ülkeydi. Kaddafi’nin mutlaka gitmesi gerekiyordu. Halk zor durumdaydı. Bunları yaşamış bir insan olarak şu an Kaddafi’ye yapılan muameleyi çok reva görüyorum. Bir gün bir yerde bu olacaktı. Bu direnişlerde üzüldüğüm çok suçsuz insan can verdi. Hiçbir yerde hiçbir zaman savaş olsun istemezdim ama bu Kaddafi’nin kaçınılamaz bir sonuydu. Binlerce günahsız insan gidiyor."

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme