Dünya Hali

Otobüste Kitap İkramı

Topluma okuma alışkanlığı kazandırmak için hayata geçirilen proje kapsamında ilk etapta 5 bin kitap yolcularla buluşacak. Kitapların bir kısmı yolcularla şimdiden dağıtıldı. Saatlerce süren yolculukta ikramların yanında kitapların da servis..

Otobüste Kitap İkramı

Topluma okuma alışkanlığı kazandırmak için hayata geçirilen proje kapsamında ilk etapta 5 bin kitap yolcularla buluşacak. Kitapların bir kısmı yolcularla şimdiden dağıtıldı. Saatlerce süren yolculukta ikramların yanında kitapların da servis edilmesi yolcularda şaşkınlık uyandırdı. Proje sayesinde okuma seviyesinin bir nebze de olsa yükseltilmesi bekleniyor.

Türkiye’nin alanında öncü üç büyük markası NT Mağazaları, Metro Turizm ve Zambak Yayınları topluma okuma alışkanlığı kazandırmak için önemli bir adım attı. ‘Okuyan Yolcu’ adı verilen bir proje ile Metro Suit Otobüsleri’nde 5 bin kitap verilecek. Saatlerce süren yolculuk sırasında yapılan kitap servisi sayesinde yolculuklar daha keyifli geçecek. Yolcular kitapları okuduktan sonra kitapları iade edecek. Böylece bir sonraki yolcu da bu kitaplardan yararlanmış olacak.

Metro Turizm Genel Müdürlüğü’ndeki basın toplantısı NT Genel Müdürü Şeref Zekai Kolak, Zambak Yayınları Kurumsal İletişim Müdürü Selahattin Özşen ve Metro Turizm Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Yirmibeşçik’in katılımıyla gerçekleşti.

NT Genel Müdürü Şeref Zekai Kolak, Türkiye’de yaşam kalitesini yükseltmenin yolunun okumaktan geçtiği söyledi. Çok daha fazla okuyan bir Türkiye hayal ettiklerini belirten Kolak, “Tüm mağaza etkinliklerimiz, faaliyetlerimiz ve okullarla ilgili projelerimiz bunun üzerine kurulu. Yaşanan sıkıntıların sorunların temelinde okuma eksikliğinin yattığını biliyoruz. En büyük engelimiz okuma alışkanlığımızın olmaması. Seyahatler okuma alışkanlığı kazandırmak için önemli bir alan. Biz bu alanı değerlendirmek istedik ve bunun için Türkiye’nin ulaşım ağı en yaygın firması Metro’yu tercih ettik. Okuma alışkanlığı kazandırmak ve okumaya özendirmek için bu projenin çok büyük bir adım olacağını biliyoruz.” dedi.

Şehirler arası seyahat sırasında azından 6-12 saat yolculuk yapan çoğu insanın elinde kitap olmadığını belirten Kolak, bunu bir eksiklik olarak gördüklerini ve çözüm için bir adım attıklarını aktardı.

Metro Turizm Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Yirmibeşçik, seyahat etmenin insanı yalnızca bilgili değil, aynı zamanda açık fikirli ve yaratıcı yaptığını dile getirdi. Metro Turizm olarak her koltukta bireysel iletişim imkanına öncelik verdiklerini kaydeden Yirmibeşcik, “Eğlence ve iletişim olanaklarının yanı sıra farklı aktiviteler ile yolculuğu daha keyifli hale gelmesi için çalışıyoruz. Okuyan Yolcu Projesi ile kültürel olarak konuklarını yeni imkanlar sağlayacakları için mutluyum. Yolcularımızın konforu ve rahatı bizim için çok çok önemli. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı seviyoruz. Otobüs yolculukları artık hayatımızdan zaman çalmayan bir duruma geldi. Her koltukta TV, müzik kanalları ve benzeri imkanlarda sunarken kitap okuma imkanına sahip olsunlar istedik. Kitapları bir ikram gibi sunacağız. Şimdilik Metro Suit otobüslerinde başlayacak bu imkanı ilerleyen zaman içinde tüm filomuza yaymak istiyoruz." diye konuştu.

Ayrıca, NT mağazalarıyla otobüste E-kitap projesini de yakın bir zamanda hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını aktardı.

Zambak Yayınları Kurumsal İletişim Müdürü Selahattin Özşen ise yolcuların, seyahatleri sırasında keyif alacakları, çocukların uzun yolcularda sıkılmadan eğlenerek yolculuk edebilmeleri sağlayacak yayınları paylaşacaklarını dile getirdi. Özşen sözlerini şöyle tamamladı: “Okuma alışkanlığı kazandırmak ve okur sayısını arttırmak için gerçekleştirilen projelere destek olmak ve böyle projelerde yer almak bizi çok memnun ediyor. Okuyan bir toplum için yapılacak böyle sağlam projelere her daim tüm imkanlarımızla eşlik edeceğiz. Proje kapsamında 5 bin kitabımız Metro Turizm’in 150 otobüsünde yer alacak."

Kitapların bir kısmı ikram sırasında dileyen yolculara dağıtıldı. Kitap servisini gören yolcular şaşkınlığını gizleyemedi.

cihan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL