Organları 5 Kişiye Umut Oldu

Dünya Hali
Henüz 14 yaşındaydaki Ayşe Demir geçtiğimiz Pazar günü dershaneden çıkarak evine geldi. Kitaplıktaki kitaplardan birini almak için ranzanın üzerine çıkan ancak dengesini kaybeden Ayşe, göğsünü ranzanı...
EMOJİLE

Henüz 14 yaşındaydaki Ayşe Demir geçtiğimiz Pazar günü dershaneden çıkarak evine geldi. Kitaplıktaki kitaplardan birini almak için ranzanın üzerine çıkan ancak dengesini kaybeden Ayşe, göğsünü ranzanın kenarına çarptı. Boynundaki fuları ile birlikte ranzanın topuzunda asılı kalan Ayşe’yi baygın şekilde annesi Harbiye Demir gördü ve ambulans çağırdı.

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan talihsiz Ayşe’nin burada kalbi durunca elektroşokla tekrar hayata döndürüldü. Ancak durumu gittikçe ağırlaşan ilköğretim okulu öğrencisi, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilerek burada yoğun bakım servisine alındı. Hastanede yaşam mücadelesi veren Ayşe’nin beyin ölümü gerçekleşti.

Ayşe Demir, ölmeden iki hafta önce ablasıyla gittiği hastanede bir ilandan etkilenmişti. Organ bağışının önemini anlatan ilanı ablasına da gösterdi Ayşe ve "18 yaşına geldiğimde organlarımı bağışlayacağım" dedi. Ayşe’nin organlarını bağışlamak istediğini bilen ailesi, beyin ölümü gerçekleştikten sonra küçük Ayşe’nin organlarının alınmasını ve ihtiyacı olanlara nakledilmesini istedi. Ayşe’nin iki böbreği, iki korneası ve karaciğeri operasyonla alındı ve bu organları 5 kişinin yaşam kaynağı oldu.

Önceden organ bağışını karşı olduğunu belirten Anne Harbiye Demir, "Kızım derslerinde çok başarılıydı. Doktor olmak istiyordu. Ama olamadı. Buraya kadar yaşayacakmış demek ki. Beyin ölümü gerçekleşince kendisi de çok istediği için organlarını ihtiyacı olanlara nakledilmesini istedik. Herkesin bunu yapmasını bekliyorum. Kızım dileğini yerine getirdik. Allah nur içinde yatırsın dedi.

Gözyaşlarına hakim olamayan ve kızımın organlarının yeni sahipleri ile tanışmak isteyen acılı Anne, kızım onlara hayat verecek. Belki kızımı onlarda görürüm. Organları alanlarla tanışmayı çok istiyorum. Umarım bu arzum gerçekleşir dedi.

Kardeşini gözyaşları içinde anlatan abla Gülbahar ise, "Kardeşimin hiç kimseye zararı yoktu. Her işini kendisi yapardı. Bir gün hastaneye gittiğimizde organ bağışı ile ilgili ilan gördü ve o zamandan beridir ‘Yaşım tutarsa organlarımı bağışlayacağım’ derdi" diyerek gözyaşı döktü.

İHA