OMÜ’de büyük vurgun

Dünya Hali
Üniversitelerle ilgili yolsuzluk belgeleri yayımlayan RedHack bu kez de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeki vurgunu ifşaa etti. ODTÜ’de yaşanan olayların ardından YÖK’ün sitesini...
EMOJİLE

Üniversitelerle ilgili yolsuzluk belgeleri yayımlayan RedHack bu kez de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeki vurgunu ifşaa etti.

ODTÜ’de yaşanan olayların ardından YÖK’ün sitesini ‘hack’leyerek gizli belgelere ulaşan hacker grubu RedHack, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ndeki yüzbinlerce liralık ihale yolsuzluk ve usülsüzlüklerinin belgelerini yayımladı. Yayımlanan belgelerde 14 isim yer alıyor.

Belgeler, 2006-2007 yılında yaşanan et ve tavuk alımları ihaleleleriyle başlıyor. Belgelere göre, bu konuda görevli 14 isim, görevi kötüye kullanmak ve yolsuzlukla suçlanıyor. Suçlamayı yönelten ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektörülüğü.

Belgelere göre Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca gerçekleştirilen et ve tavuk ürünleri alımında ve bu alımlara ilişkin ödemelerde usulsüzlük yapmak ve gerçeğe aykırı belge düzenlemek suçu işlenmiş. Danıştay Birinci Dairesi, kamu davası açılması için oybirliği ile karar vermiş. Yapılan incelemede, 14 olan zanlı sayısı 11’e düşürülerek görevi kötüye kullanmak ve evrakta sahtecilik suçlamasıyla dava açılmış.

Öncelikle üniversite bünyesinde yapılan soruşturmada dinlenen 11 ismin tamamı böyle bir durumdan haberleri dahi olmadığını, görevlerini eksiksiz yerine getirdiklerini savunarak suçlamaları kabul etmemiş. Belgelerde ise yaklaşık 895 bin liralık bir yolsuzluk söz konusu. İnceleme yapan kurulun başında bulunan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, 10 ismin lüzum-u muhakemesine, 1 ismin ise men-i muhakemesi yönünde görüş bildirmiş.

İŞTE YOLSUZLUKLAR

Konuya ilişkin yayınlanan belgelerde yer alan usulsüzlükler söyle:

-2007 yılında ihale ve sözleşmelerde olmamasına karşın üniversite Konukevine usulsüz ve yersiz olarak teslim edilen et ve tavuk ürünlerinde 288 bin TL kamu zararı tespit edildi.

-2006 yılında Konukevi’ne teslim edilen ancak 2007 yılında et ihalesi ile ilişkilendirilerek ödemesi yapılan but alımlarında aynı şekilde 12 bin TL kamu zararı oluştuğu belirlendi.

-Merkez ve bağlı mutfaklara 2006 yılında teslim edilen 14 bin 446 kilo dana kısa but ürün bedellerinin 2007 yılı ihale fiyatlarıyla, 2007 yılı ihale ödemeleri sırasında idare aleyhine oluşan 29 bin TL’lik kamu zararı.

-Yüklenici firmaya 2007 yılında yapılan ödemelere ilişkin faturalardaki miktarlarla bu faturalarla ilişkilendirilen sevk irsaliyelerinde yer alan ürün miktarları arasındaki farklar dolayısıyla 11 bin TL’lik kamu zararı.

-2007 yılı kısa but ihalesinde verilen sipariş ile azami olarak tüketilebilecek miktarların, ihale ile fatura edilen miktarlarla karşılaştırılması sonucunda ihtiyaçların çok üzerinde alım yapıldığı tespit edildi. Bunun dışında ihale dışı ürün bedellerinin de ödendiği belirlenirken, tam 44 bin kilo dana kısa buta karşılık 541 bin TL’lik kamu zararı tespit edildi.

-Yersiz ve fazla olarak 8 bin TL ödeme yapıldığı tespit edildi.

sansursuzhaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme