Dünya Hali

Ölüdeniz’deki Kirliliğin Nedeni Belli Oldu

 İncelemeye konu olan köpüklenmenin sınırlı alanda olduğunu bildiren Bakanlık. "Köpüklenme açık denizlerdeki tekne ve gemilerden kaynaklanıyor. Geçici bir durum. Rüzgar ve akıntılarla ölü denize ulaşmıştır" ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik..

Ölüdeniz’deki Kirliliğin Nedeni Belli Oldu

 İncelemeye konu olan köpüklenmenin sınırlı alanda olduğunu bildiren Bakanlık. "Köpüklenme açık denizlerdeki tekne ve gemilerden kaynaklanıyor. Geçici bir durum. Rüzgar ve akıntılarla ölü denize ulaşmıştır" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ölüdeniz’de başlatılan incelemeye ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada bazı basın yayın organlarında Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz beldesi Belceğiz kıyısal alanında yaşanan deniz kirliliği ile ilgili haberler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca başlatılan inceleme sonuçları belli olduğu belirtilerek, "Söz konusu haberler üzerine oluşturulan inceleme heyetinin Ölüdeniz’den aldığı numuneler hem Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından, hem de Bakanlığımız laboratuarında tahlil edildi. Yapılan inceleme sonuçlarına göre; 20 Temmuz 2011 tarihinde, Belceğiz Plajı gözlenmiş, plajın hiçbir yerinde köpük kirliliği ve köpük kirliliği izine rastlanmamıştır. Heyet tarafından sahilden alınan numuneler bakteriyolojik analiz yapılmak üzere Fethiye Toplum Sağlığı Merkezine, kimyasal analiz yapılmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Referans Laboratuarına gönderilmiştir. Yine aynı tarihte denizel alanda inceleme ve gözlem yapmak üzere Belceğiz Plajı açıklarına çıkılmış, bu esnada yapılan incelemede Kıdrak- Belceğiz kumsalları arasında ince bir hat halinde sadece sınırlı alanlarda köpük olduğu tespit edilmiştir. 1.850 m. uzunluğunda olan Belceğiz kumsalında kirliliğin sadece belli bir noktada olduğu belirlenmiştir. Tekne ile bölge denizden incelenmiş, bölgenin civarında benzer durumun olmadığı gözlemlenmiştir" denildi.

BELCEĞİZ PLAJI’NDAN HER AY DÜZENLİ DENİZ SUYU NUMUNESİ ALINIYOR

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından 2005 yılından beri yürütülen su kalitesi izleme çalışmaları kapsamında; Belceğiz Plajı’ndan her ay düzenli olarak deniz suyu numunesi alınarak akredite olmuş firmalarca analizlerinin yapıldığının vurgulandığı Bakanlık, açıklamasında "Bu bağlamda, 2011 yılının ilk 7 ay sonuçlarına göre; Belceğiz Plajı Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği standart değerlerini sağlamaktadır. Bu durum Fethiye Halk Sağlığı Merkezi tarafından denizden her 15 günde bir kere alınan numunelerin mikrobiyolojik analiz sonuçları ile de uyum sağlamaktadır. Ancak söz konusu bu alanda inceleme konusu olan köpüklenmenin büyük tonajlı olduğu tahmin edilen bir tekneden/gemiden atılan sintine suyu ve atıksu kaynaklı olduğu, sahada yapılan ilk gözlemlere bakılarak da söz konusu alanda kirliliğin, hakim rüzgar ve akıntılar nedeniyle açık denizden kıyıya ulaştığı tahmin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

HER 15 GÜNDE BİR DENİZ SUYU KALİTESİ TAKİP EDİLMEYE DEVAM EDİLECEK

Bu durumun Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanlığı’nın Belceğiz Kumsalı kıyı alanında uzun yıllar verdiği titiz ve sağlıklı çalışmaların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Bakanlık, şu açıklamalarda bulundu:

"ÖÇKK Başkanlığımızın uzun yıllar bölgede yürüttüğü bu çalışmaları sayesinde, bölgede hizmet veren günübirlik tur teknelerinin evsel atıkları düzenli olarak kıyıda yaptırılan sıvı atık alım tesisine boşaltılması belediye işbirliğiyle yürütülmektedir. Böylece Ölüdeniz’in atıklardan korunması sağlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Dairesi, Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce sahada araştırma ve incelemeler sürdürülmektedir. Bakanlığımızca düzenli olarak her 15 günde bir deniz suyu kalitesi takip edilmeye devam edilecektir."

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL