Odanızın Rengi Kişiliğinizi Ele Veriyor

Dünya Hali
Odalarda kullandığınız renklere bir bakın, çünkü onlar kişiliğiniz hakkında birçok ipucu veriyor. Pantone Renk Enstitüsü direktörü ve yazar Leatrice Eiseman “Boya renkleri, kişiliğin farklı bir ...
EMOJİLE

Odalarda kullandığınız renklere bir bakın, çünkü onlar kişiliğiniz hakkında birçok ipucu veriyor. Pantone Renk Enstitüsü direktörü ve yazar Leatrice Eiseman “Boya renkleri, kişiliğin farklı bir şekilde dışa vurumudur” diyor.

Sıcak renkler…

Güneş ve ateş tonları yani sarılari turuncuları kullananların genellikle mutlu ve misafirperver kişiliği vardır. Eiseman “Sıcak renkleri kullananlar arkadaş canlısı olurlar ve evlerinde her daim misafir ağırlamaktan hoşlanırlar” diyor. Bu renklerin enerji verdiğini söyleyen Eiseman, sadece bu renkleri kullanmayın, çok göz almasını engellemek için grimsi mavi veya yeşil mobilyalar ile destekleyin diyor.

Açık renkler…

İnsanlar bir şekilde doğayı evlerine taşıyorlar. Yapılan araştırmalarda, insanlar açık maviler, lavanta ve yeşil renkleri tercih ettikleri ortaya çıkmış. Yani nasıl doğa insanları rahatlatıyorsa, bu izleri insanlar evlerine taşıyorlar. Texas Devlet Üniversitesi iç mimarlık profesörü, açık renklerin daha az yoğunluğu olduğundan gözler içinde çok yorucu olmadığını söylüyor. Eğer bu renkleri tercih edenlerdenseniz, kaotik dünyada evinizin sizi rahatlatmasını ve sakinleştirmesini bekleyenlerdensiniz. Bu renklerin çok donuk ve boğucu yani hüzünlü bir ev olmaması için turuncu, sarı veya kahverengi mobilyalar ile dengeleyebilirsiniz.

Mücevher tonları…

Safir, ametist, topaz, yakut ya da zümrüt yeşilini tercih edenlerdenseniz, ünlüler gibi dışa dönük, güvenli ve yaratıcısınızdır. “Bu renkleri seçen insanlar, genellikle etraflarından çok etkilenirler” diyor Ashcraft. Bu renklerle odanız çok fazla aksesuar kullanmadan harika görünür. Eiseman “Küçük banyonuzu koyu maviye boyarsanız, içerisi çok karanlık ve daracık görünür fakat safire boyarsanız, rengin açıklığı ile birlikte banyonuz sanki büyüyen ve dinamik bir yer gibi görünür. Bu renkleri seviyorsunuz fakat her yere uygulamaktan korkuyor musunuz? Evinizde en az kullandığınız bir yerde deneyin, bakın nasıl duracak ve size nasıl hissettirecek.

Doğal renkler…

Deniz kenarındaki taş renkleri, granit, gri, kahverengi, bej ya da fildişi renklerini tercih edenlerden misiniz? “Pratik bir insansınız ve odanızın rengini sürekli değiştirmekten hoşlanmıyorsunuz” diyor Eisemann. Siz duvarların sade olup, evin aksesuarlarla renklendirileceğine inananlardansınız. Yumuşak kumaşlarla, tahta, cam, metal aksesuarlar ve aynaları kullanmaktan yanasınız.

HT Hayat