Musa Anter mezarı başında anıldı

Dünya Hali
Musa Anter, ölümünün 20. yılında Nusaybin’e bağlı Akarsu beldesindeki mezarı başında anıldı.  Anma töreni Mitanni Kültür Merkezi’nde, Musa Anter’e ait fotoğraflardan oluşan foto...
EMOJİLE

Musa Anter, ölümünün 20. yılında Nusaybin’e bağlı Akarsu beldesindeki mezarı başında anıldı. 

Anma töreni Mitanni Kültür Merkezi’nde, Musa Anter’e ait fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisinin açılmasıyla başladı.

Daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Musa Anter’in çocukları Anter Anter, Dicle Anter ve Rahşan Anter, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve vatandaşlar, Akarsu beldesindeki Anter’in mezarını ziyaret etti.

Burada yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Baydemir, Kürt halkının Türk, Fars, Ermeni, Süryani ve Arap halkına düşmanlığı olmadığını belirterek, "Gelin hep birlikte bir kez daha Ape Musa’nın sürekli altını çizdiği müzakere masasını kuralım. Oslo’da görüşmeler her neden kesintiye uğradıysa tekrar o nedeni aşmak için ister Oslo’da ister Diyarbakır’da ister Hewler’de ister Ankara’da müzakere masası kurulsun ve kardeş kanı dursun. Türkler de, Kürtler de Farslar da Araplar da Ermeniler de bu coğrafyanın bütün halkları, bütün kadim insanları, inançları kardeşçe bir yaşam sürdürme imkanına sahip olsun."

Konuşmanın ardından Baydemir, Dink ve Anter’in çocukları, Musa Anter’in müzeye dönüştürülen ve kişisel eşyalarının sergilendiği evin açılışı yapıldı.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme