Dünya Hali

Muhammet Ali’nin Boks Hocası Öldü

Efsane boksör Muhammed Ali’nin antrenörlüğünü yapan ve kariyeri boyunca 15 dünya şampiyonu boksörle çalışan Angelo Dundee 90 yaşında hayatını kaybetti. Sugar Ray Leonard, George Foreman ve Jimmy Ellis gibi dünya..

Muhammet Ali’nin Boks Hocası Öldü

Efsane boksör Muhammed Ali’nin antrenörlüğünü yapan ve kariyeri boyunca 15 dünya şampiyonu boksörle çalışan Angelo Dundee 90 yaşında hayatını kaybetti.

Sugar Ray Leonard, George Foreman ve Jimmy Ellis gibi dünya şampiyonluğuna ulaşmış çok sayıda boksörün hocalığını yapan ancak asıl ününe efsanevi boksör Muhammed Ali’yi çalıştırdığı dönemde ulaşan ünlü boks hocası Angelo Dundee’nin 90 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

Muhammed Ali’yle birlikte dünyayı dolaşan Dundee, Ali’nin 1974 yılında Foreman’ı yendiği ve "Rumble In The Jungle" adı verilen unutulmaz maçta da onunla birlikteydi. Muhammed Ali, kariyerinin düşüşe geçtiği yıllara denk gelen ve 30 Ekim 1974’te Zaire’nin başkenti Kinhasa’da yapılan bu maçta, daha sonraları tüm boks dünyasını etkisi altına alan "rope-a-dope" (önce rakibi yorup ardından birkaç etkili vuruşla nakavt) taktiğiyle Foreman’ı devirerek yeniden dünya şampiyonu olmuştu.

Philadelphia’lı olan Dundee, geçtiğimiz ay Kentucky’deki Louisville’de gerçekleştirilen Muhammed Ali’nin 70. doğum günü partisine de katılmıştı. Angelo Dundee’nin oğlu Jimmy Dundee, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Babam hayatta yapmak istediği her şeyi yaptı. Sanırım bu şekilde ölmeyi isterdi" dedi.

Boks dünyası geçtiğimiz aylarda çok önemli bir ismini daha kaybetmişti. Boksun efsane isimlerinden Joe Fraizer 8 Kasım’da Philadelphia’da kanser nedeniyle hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL