Mısır İsyanında Google Parmağı

Dünya Hali
Wall Street Journal’ın haberine göre Wael Ghonim, Tahrir Meydanı’nda bir araya gelen binlerce insan tarafından sembolik bir lider olarak kabul edilirken, yerel basın tarafından ülkesine ih...
EMOJİLE

Wall Street Journal’ın haberine göre Wael Ghonim, Tahrir Meydanı’nda bir araya gelen binlerce insan tarafından sembolik bir lider olarak kabul edilirken, yerel basın tarafından ülkesine ihanet eden bir aktivist olarak gösterildi.

GOOGLE YÖNETİCİSİ

Pazar günü, gözaltında bulunan Ghonim hakkında hükümet yetkililerince açıklama yapıldığı ve Google yöneticisi aktivistin serbest bırakılabileceği ifade edildi. Mısırlı milyarder işadamı Naguib Sawiris ise bir kahraman olarak gördüğü Gonim’in serbest bırakılacağını, bu bilgiyi Mısır Devlet Başkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’dan aldığını söyledi.

Ghonim, son bir yıl içinde Mısır’daki hükümet karşıtı hareketin büyümesini sağlayan bir grup internet aktivistinin oluşturduğu grubun içinde gösteriliyor. Gonim, isyan hareketinin başlamasından iki gün sonra Facebook sayfasında, "Bir yıl önce internetin Mısır’daki politik sahneyi değiştirebildiğini söylediğimde bazı arkadaşlarım bana gülmüştü" mesajını bırakmış, bir gün sonrasında ise kayıplara karışmıştı.

4 BÜYÜK FOCEBOOK SAYFASININ OPERATÖRÜNDEN BİRİSİYDİ

Ghonim’in, 25 Ocak’ta başlayan protestolarda nasıl bir rol oynadığı şu ana kadar kesin olarak bilinmiyor. Ancak, protestoların başlamasından bir ay önce sosyal paylaşım ağlarında aktif olduğu biliniyor. Yakınlarının verdiği bilgiye göre, Ghonim geçtiğimi yıl protesto hareketinin başını çeken dört büyük Facebook sayfasının operatörlerinden biriydi.

BARADEY İÇİN TEKNİK DANIŞMANLIK YAPIYORDU

Ayrıca, muhalefet lideri Muhammed El Baradey içinde bir sayfa açan Ghonim’in, muhalefet grupları için teknik danışmanlık yaptığı ifade edildi. Mısırlı yetkililer, Ghonim hakkında hiçbir resmi bilgi açıklamadı. Ghonim’in ortadan kaybolduğu 28 Ocak’tan bu yana, Baradey için teknik danışmanlık yapan sekiz kişi daha tutuklandı.

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme