Maraş’ın 48 Yıllık Robinson’u

Dünya Hali
Türkoğlu ilçesine bağlı Beyoğlu beldesindeki Gavur Gölü’nün simgesi haline gelen Bayram Oğul, sazlıktan yaptığı çadırda 48 yıldır kent yaşamının olanaklarından uzak tek başına bir hayat sürdürüy...
EMOJİLE

Türkoğlu ilçesine bağlı Beyoğlu beldesindeki Gavur Gölü’nün simgesi haline gelen Bayram Oğul, sazlıktan yaptığı çadırda 48 yıldır kent yaşamının olanaklarından uzak tek başına bir hayat sürdürüyor.

Gölün su tahliyesinin yapıldığı iki kanalın ortasına çadırını kuran Oğul, kendi yaptığı kayıkla misafirlerini karşılıyor. Balık tutarak zamanını geçirdiğini söyleyen Oğul, ”Beni tanımayanlar burada mevsimlik işçi olduğumu sanıyorlar. Sonra yanıma gelip konuşunca, burada uzun süre yalnız yaşadığımı öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Burada mutluyum ve son nefesimi de burada vereceğim” dedi.

Günde ortalama 4-5 kilo arasında balık tuttuğunu kaydeden Oğul, şöyle konuştu:

”Eşim ve çocuklarım beldede yaşıyor. Bana ”gitme yeter” artık diyorlar ama ben hayatımdan memnunum. Oğlumu, gelinimi ve torunumu trafik kazasında kaybettim. Ondan sonra şehre hiç gitmemeye karar verdim. Stresimi, üzüntümü burada uzaklaştırıyorum. Bazen çocuklarım beni görmeye geliyor ama onlar da alıştı artık. Benim burada mutlu olduğumu biliyorlar.”

Çadırda ziyaretçisinin eksik olmadığını anlatan Oğul, ”Özellikle bahar ayında göle gelen fotoğrafçılar benim yanıma uğramadan gitmezler. Onlara balık pişiririm. Sohbet ederiz. Gelen misafirleri kayığımla gölde gezdiririm. Burada sıkılmıyorum. Yani günümü gün ediyorum” diye konuştu.

Kışın çadırın içerisine soba kurduğunu ve tek hobisinin radyo dinlemek olduğunu dile getiren Oğul, ölene kadar buradan ayrılmak istemediğini sözlerine ekledi.

AA