Mantının Diyeti Böyle Olur

Dünya Hali
‘Mantı’ ve ‘diyet’ kelimesinin yan yana gelmesi pek düşünülemez ama mantısıyla meşhur ilimiz Kayseri’de bunu pekala başardılar. Bir restoran, kilo sorunu yaşayanlar için ...
EMOJİLE

‘Mantı’ ve ‘diyet’ kelimesinin yan yana gelmesi pek düşünülemez ama mantısıyla meşhur ilimiz Kayseri’de bunu pekala başardılar.

Bir restoran, kilo sorunu yaşayanlar için diyet mantı üretti. Hisar Gıda Sanayi, Hisar Pastaneleri ve Restoran Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Göktepe’nin amacı aslında yeni nesil mantılar üreterek bu geleneksel yemeği daha farklı sunumlarla tanıtmak.

Vejetaryen mantı, pastırmalı ve sucuklu mantı, son olarak da diyet mantı bu fikir sonucunda ortaya çıkmış. Göktepe, her mantının hamuru için diyetisyenle birlikte çalıştıklarını söylüyor. Tarifini de kesinlikle kimseye vermiyor. Zaten hepsinin patentleri alınmış.

Göktepe, pastırma ve sucuk sayesinde, bol acı soslu makarna yiyenlerin tercihlerini bu mantı türlerinden yana kullandıklarını belirtiyor.

Restoranın aşçısı Soner Baykan, pastırmalı, sucuklu, diyet ve vejetaryen mantının bilinen mantı pişirme yöntemi kullanılarak hazırlandığını anlatıyor.

Diyet ve vejetaryen mantı içine biraz farklı lezzet katmak adına kekik, kereviz katmışlar. Pastırmalı ve sucuklu mantının sosu bilinenden farklı. Almanya’dan tatil için memleketine gelen Hakan Keskin, diyet mantıyı merak ettiği için babasıyla birlikte restorana gelen müşterilerden biri.

Hemen fikrini soruyoruz, "İlk kez tadıyorum, beğendiğimi söyleyebilirim." diyor. Doğan Göktepe’nin hedefi, yeni nesil mantı çeşitlerini Türkiye’de yaygınlaştırdıktan sonra dünya pazarında satışa sunmak.

Zaman