Dünya Hali

Manisa’da Ne Kadar Uranyum Var ?

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde MTA İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından uranyum rezerv çalışması yapılıyor. Köprübaşı ilçesine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Gündoğdu, Kınık ve Killik köyleri yolundaki alanda MTA ekibi tarafından başlatılan sondaj..

Manisa’da Ne Kadar Uranyum Var ?

Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde MTA İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından uranyum rezerv çalışması yapılıyor.

Köprübaşı ilçesine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Gündoğdu, Kınık ve Killik köyleri yolundaki alanda MTA ekibi tarafından başlatılan sondaj çalışmasına 3 vardiyalı olarak ara verilmeden devam ediliyor.

Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ikinci büyük uranyum rezervinin ilçelerinde olduğunun bilindiğini söyledi.

Mergen, 1979 yılından bu yana uranyum ile ilgili bölgede çalışma yapılmadığını, 32 yıl aradan sonra Gündoğdu, Killik ve Kınık köylerine giden yolun kenarında MTA tarafından uranyum rezerv sondaj çalışmasına başlandığını anlattı.

İlçede 1979 yılında 26 dönümlük arazi üzerinde MTA Enstitüsü Uranyum Pilot Tesisleri’nin kurulduğunu anlatan Mergen, atıl vaziyetteki tesislerin gençlerin ve üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği spor kompleksi haline
dönüştürülebileceğini, bu konuda girişimde bulunduklarını kaydetti.

Trt.net.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL