Dünya Hali

Libya’daki 146 Yıllık Saat Kulesi

Libya’nın başkenti Trablus’un en gözde tarihi mekanlarından biri Osmanlı döneminde yaptırılan saat kulesi.Murat DemirciTrablus’un 146 yıllık saat kulesiTrablus’un Şuheda Meydanı yakınındaki çarşının içerisindeki tarihi saat… Libya’nın başkenti Trablus’un en gözde..

Libya’daki 146 Yıllık Saat Kulesi

Libya’nın başkenti Trablus’un en gözde tarihi mekanlarından biri Osmanlı döneminde yaptırılan saat kulesi.Murat DemirciTrablus’un 146 yıllık saat kulesiTrablus’un Şuheda Meydanı yakınındaki çarşının içerisindeki tarihi saat…

Libya’nın başkenti Trablus’un en gözde tarihi mekanlarından biri Osmanlı döneminde yaptırılan saat kulesi.

Trablus’un 146 yıllık saat kulesi

Trablus’un Şuheda Meydanı yakınındaki çarşının içerisindeki tarihi saat kulesi, kent halkı için ayrı bir önem taşıyor.
Trablus’un Tarihi Eserler Sorumlusu Asfer El Zergun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat kulesinin 1866 yılında Namık Paşa tarafından yaptırıldığını anlattı.
Saat kulesinin o dönemde Trablus’un her tarafından görülecek şekilde dizayn edildiğini belirten Zergun, şöyle dedi:
”Osmanlı o dönemde kale, cami, medrese ve hamam yaparak Trablus’u bir nevi inşa etmişti. Trablus’un her yerinden görülen ve Osmanlının o dönem ki mimarisini yansıtan saat kulesi, kenttin en gözde tarihi mekanlarından biri durumunda. Daha sonra İtalyanların kontrolünde dahi saat o ihtişamını sürdürdü. Saat kulesi ve çevresinde bulunan meydan Trablus halkı için önem arzediyor.”
 

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL