Libya’da Eylemcilere Sert Müdahale

Dünya Hali
Bu sabah Libya’da da rejime karşı gösteriler başladı. Libya’nın doğusunda yer alan Bingazi şehrinde başlayan gösterilerde 14 kişinin yaralandığı bildirildi. Polis göstericileri dağıtmak iç...
EMOJİLE

Bu sabah Libya’da da rejime karşı gösteriler başladı. Libya’nın doğusunda yer alan Bingazi şehrinde başlayan gösterilerde 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

Polis göstericileri dağıtmak için şiddet kullandığı belirtiliyor. El Cezire’nın haberine göre polis göz yaşartıcı bomba ve sıcak su ile göstericleri dağıtmak için müdahalede bulundu.

Libyalı eylemciler daha önce yapmış oldukları bir açıklamada 17 Şubat Bingazi olayları altıncı yıl dönümünde yürüyeceklerini ilan etmişti. Bingazi’de 17 Şubat 2005 tarihinde ciddi olaylar yaşanmış, Libya güvenlik güçleri göstericileri kanlı bir şekilde bastırmıştı. 

Libya’daki siyasi parti ve sosyal toplum kuruluşları bir bildiri yayınlayarak Libya lideri Kaddafi’yi istifaya çağırmış, Libya halkının barışçı bir şekilde fikrini beyan etme hakkının bulunduğunu söylemişti. 213 kişinin imzasının bulunduğu bildiride siyasiler, avukatlar, doktorlar, iş adamları, öğretim görevlileri gibi ülkenin elit tabakasının imzası bulunuyor.

Kaddafi geçen hafta yaptığı açıklamada gençleri gösteri yapması durumunda kabilelerine zarar gelebileceği şeklinde bir tehdit savurmuştu.

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı da eylemcilerin 500-600 kişi civarında olduğunu belirtti.

Dünya Bülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme