Dünya Hali

Köyden Dünyaya Uzanan Resim Tutkusu

Konyalı Fatma Kırdar, en büyük tutkusu olan resimyapmaya 35 yaşında başlamış. Çevresindekileronun başarılı olacağına inanmasa da o, bu işinpeşini bırakmamış. Bugüne kadar 13 kişiselsergi açan Kırdar, "Ama-cım resimler aracılığıylageçmişle gelecek..

Köyden Dünyaya Uzanan Resim Tutkusu

Konyalı Fatma Kırdar, en büyük tutkusu olan resimyapmaya 35 yaşında başlamış. Çevresindekileronun başarılı olacağına inanmasa da o, bu işinpeşini bırakmamış. Bugüne kadar 13 kişiselsergi açan Kırdar, "Ama-cım resimler aracılığıylageçmişle gelecek arasındaköprü kurmak."diyor.

Konya’nın Seydişehir ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Fatma Kırdar, bir Anadolu kadınının isterse neler yapabileceğinin ispatı. Zira 35 yaşında resim yapmaya ilgi duyan Kırdar’ın ünü sınırların ötesine uzandı. Yaptığı resimlerde tabiatı ve eski evleri tuvaline taşıyan Kırdar, şimdiye kadar iki yüze yakın esere imza attı. Yurtiçi ve yurtdışından resim siparişleri alan Kırdar Ankara, İzmir, Konya, Nevşehir, Alanya ve Seydişehir’de 13 kişisel sergi açtı. Şimdilerde 14’üncü sergisine hazırlık yapan resim meraklısı Kırdar, bu son sergisinde Konya’nın Selçuklu dönemini kapsayan tarihi eserlerini resmettiği tablolarını sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Resimlerinin ünü Türkiye’ye ve dünyaya yayılan Fatma Kırdar, evini resim atölyesine dönüştürmüş. Her yaşta ve her şartta resim yapılabileceğini gösteren Kırdar, okumayı öğretmen komşularından öğrenir. Açıköğretim’den ilkokulu bitirip diplomasını alan Kırdar, resim öğretmeni olan komşusu ve televizyonda izlediği yağlıboya dersleri sayesinde resme merak sarar. Resim öğretmeni komşusundan kendisine yağlıboya resim yapmasını öğretmesini istediğinde ‘bu iş sandığın gibi değil, yapamazsın’ dese de Kırdar, bu tutkusundan vazgeçmez. Çocuklarının boya kalemlerini kullanarak resim yapmaya başlar. Yaptığı resimleri öğretmene gösterdiğinde, öğretmen bunların kendi resmi olduğuna inanmaz.

Kırdar’ın Seydişehirli ressam Gönül Duranoğlu ile tanışması ise ressamlık hayatının dönüm noktası olur. Daha sonra kendi eserlerini yapmaya başlayan Fatma Kırdar, Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın verdiği destekle, eserlerini sergilemeye başlar. Kırdar’ın 35 yaşından sonra yapmaya başladığı resimler, sergilerini gezen sanatseverler tarafından beğenilir ve resimleri başta kamu kurumları olmak üzere pek çok resim tutkununun duvarlarını süslemeye başlar. Kırdar, "Resimlerimde geleneksel Türk mimarisine sahip eski evleri ve tabiatı çiziyorum. Amacım, resimler aracılığıyla geçmişle gelecek arasında köprü kurmak."
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL