Kış gelmeden bu uyarılara dikkat

Dünya Hali
Kış ayları yaklaştı. Kombiler ve sobalar yakılmaya başlamadan önce uzmanlar, vatandaşa hayati uyarılar yapıyor. O uyarıların başında baca temizliği geliyor. İster kömür sobası kullanın ister doğalgaz,...
EMOJİLE

Kış ayları yaklaştı. Kombiler ve sobalar yakılmaya başlamadan önce uzmanlar, vatandaşa hayati uyarılar yapıyor. O uyarıların başında baca temizliği geliyor. İster kömür sobası kullanın ister doğalgaz, uzmanlar bacaların yılda en az 1 kez, özellikle de kış öncsinde itfaiyeye temizlettirilmesi gerektiğini söylüyor.
 
Rutin kontrolleri aksatmayın
 
Aslında basit önlemler hayat kurtarıyor. Kışa girmeden önce kombi , şofben gibi cihazların kontrollerini yaptırmak, özellikle gazın geçtiği boruları kontrol ettirmek bir hayli önemli…
 
Havalandırmalar kapatılmamalı
 
Vatandaşın sıkça yaptığı hatalardan biri de havalandırma alanlarını kapatmak. Uzmanlar hayati önemi olan havalandırma alanlarının mutlaka açık olması gerektiğini söylüyor.
 
Sarmısak kokusu kaçak habercisi

Doğalgaz sızıntısının en büyük habercisi ortama yayılan çürük sarmısak kokusu… Peki böyle bir durumla karşılaşırsanız ne yapacaksınız?
 
Uzmanlar paniğe kapılmadan pencereleri açarak hemen ortam dışına çıkıp, doğalgaz ekiplerine haber verilmesini tavsiye ediyor. Yangına mahal vermemek için elektrikli hiçbir şeye dokunmayın.
 
İhmalden kaynaklı can ve mal kayıplarının yaşanmaması için kış kapıya dayanmadan önce son kontrollerin yapılması gerekiyor.