Kırmızı Giymek Zor Zanaat!

Dünya Hali
Kezban Karagöz’ın yazısı   Kırmızı ceketler, etekler, çantalar, ayakkabılar, elbiseler, takılar, atkılar hepsi ‘beni al’ der gibi bakıyor vitrinlerden. Ama doğru kırmızıyı doğru...
EMOJİLE

Kezban Karagöz’ın yazısı

 

Kırmızı ceketler, etekler, çantalar, ayakkabılar, elbiseler, takılar, atkılar hepsi ‘beni al’ der gibi bakıyor vitrinlerden. Ama doğru kırmızıyı doğru şekilde kullanmak için düşünerek almak gerek.

 

Bu kış her şey iç içe geçmiş gibi. Bir tarafta sessiz sakin pudra tonlar, deve tüyü paltolar diğer tarafta ‘ben buradayım’ diyen kırmızı dolu raflar. Feminen mi, dikkat çekici mi, itici mi karar veremediğimiz kırmızı vitrinleri istila etmiş durumda. Hatta Türkiye’de ilk mağazasını açan H&M’in vitrinini baştan sona kırmızı gördüğümde bir an geçici renk körlüğü yaşadım diyebilirim. İtiraf ediyorum; bu kadar çok kırmızıyı daha evvel hiç bir arada görmemiştim. Fakat kırmızı, bu yıl çok daha geniş tonlarda kullanılmış. Ayrıca desenlerle yer yer etkisi hafifletilmiş. ‘Kırmızı sevmem’ diyene bile hitap edecek makul tonlarda da daha mat kırmızılar bulmak mümkün.

 

Kırmızı nostalji: Sizin için nasıldır bilmem ama kırmızı bana çocukluğumu hatırlatır. Kırmızı rugan ayakkabı ile başlayan kırmızı tarihçem… Üstüne ne giyildiğinin önemi olmadan her şeyin altına o kırmızı ruganları giymek istediğim günler. Kırmızı trikolar ise geçmişten günümüze hep var olan kıyafetler. Hem baskın hem de kullanması maharet isteyen kırmızı renk, yeni tonları ve çok daha yaygın kullanım alanıyla yine hayatımızda. Kırmızılar, bu yıl özellikle danteller, leopar desenler ile yan yana kullanılıyor. Sateni ipek ve taftalar ise davetler için hazır hale getiren kumaşlar.

 

Desenler: Kırmızının kullanıldığı kumaşlarda çiçek desenleri dikkat çekiyor. Özellikle gül motifi, kiraz motifi kırmızı ile çok naif bir etki bırakıyor. Ayrıca fiyonk, kalp motifi baskılar kullanılıyor. Ekose desen ve geometrik motifler kırmızının frapan etkisini günlük bir havaya dönüştürüyor. Sezonun diğer baskın teması leopar desen kırmızıyla da çanta ve ayakkabılarda kullanılmış.

 

Paltolar ve ceketler: Kırmızı palto ve ceketler, kışın en dikkat çekici stillerinden. Kırmızı palto iddialı dursa da daha naif ve mat tonlarda daha koyu kırmızılar seçilerek daha az dikkat çekici ve kullanılabilir. Ceketlerde ise seçenekler daha fazla. Ekose desenlerde kullanılan kırmızılar hem dikkat çekmiyor hem de günlük hayatta çok daha rahat kullanılabiliyor. Dantel kırmızı ceketler ise yaz-kış davet ve düğünlerde uzun elbise ve eteklere eşlik etmek için tercih edilebilir.

 

Etekler ve bluzlar: Kırmızı etek, hemen her mağazada kendine yer edinmiş gibi. Kalem eteklerden uzun kırmızı kloş eteklere hatta triko eteklere kadar… Giyim tarzınıza göre seçim size kalmış. Ayrıca sezonun trendi ekose kumaşlar da eteklerde çok yoğun görülüyor. Kırmızı gömlekler ve bluzlar ise özellikle şifon ve saten kumaşlar yine dantel detaylar eşliğinde kullanılmış. Gömleklerde fırfırlar ve desenler öne çıkıyor.

 

Triko tasarımlar: Kırmızı uzun triko elbiseler, triko hırkalar birçok mağazada bulunuyor. Raflarda kırmızı çizgili trikolar ya da motifli örgüler karşımıza çıkıyor. Trikolarda bir diğer trend ise kar tanesi deseni modası geçmeyen birliktelik oluşturuyor kırmızıyla.

 

Ayakkabılar ve çantalar: Dantel ayakkabılardan sonra bu kışın öne çıkan diğer bir trendi ise kırmızı ayakkabılar. Renk olarak kullanmak için daha çok özel günler tercih edilebilir. Ayrıca kırmızıyı ayakkabılarda taban rengi olarak da kullanmak mümkün. Kırmızı ayakkabılar; kurdele, fiyonk ve dantellerle hareket kazanıyor. Kırmızı babetler hem hanımefendi hem de rahat bir stil oluşturmaya müsait.

 

Eşarplar: Eşarp markaları hemen her kış kırmızı kullanıyor, bu kış da gelenek bozulmamış. Desenlerde grilerle, lacivertlerle bir arada kullanılan kırmızı, ayrıca tek renk olarak da kullanılmış. Kırmızı renk, geometrik desenlerle oldukça şık bir ikili oluşturuyor.

 

Kırmızıyı nasıl kullanmalı: Tercihiniz kırmızı giyinmekten yana değilse kırmızı temalı aksesuarla kırmızı bir etki oluşturmak mümkün. Ayakkabı, takı, çanta gibi seçimlerinizde kırmızı kullanabilirsiniz.

 

Hem kırmızı kullanmak hem de dikkat çekmek istemiyorsanız kırmızıyı natürel tonlarla bir arada kullanın. Doğal tonlar, kırmızının baskın havasını dengeleyecektir. Abartılı görünmekten de kurtulmuş olursunuz.

 

Siyah ile kırmızı birlikteliği artık klasikleşti, şimdilerde ise kırmızı-siyah-beyaz üçlü. Kırmızıyı bej, gri, füme ve kahverengi gibi daha doğal renklerle bir araya getirebilirsiniz.

 

Baştan aşağı kırmızı giymeyin. Aksesuarlarda ise altın sarısı metalleri kırmızıyla kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Zaman