Kilolu Çocuk Yüksek Tansiyon Hastası Olabilir

Dünya Hali
Obez çocukların yüzde 30’unda yüksek tansiyon (hipertansiyon) görüldüğünü belirten uzmanlar, şişman çocuklarda yüksek tansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ düzeyinin yüksek olması), solunum bozuk...
EMOJİLE

Obez çocukların yüzde 30’unda yüksek tansiyon (hipertansiyon) görüldüğünü belirten uzmanlar, şişman çocuklarda yüksek tansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ düzeyinin yüksek olması), solunum bozuklukları, şeker hastalığı, ortopedik bozukluklar gibi birçok sağlık sorunu olabileceğine dikkat çekiyor.
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, obez çocukların birçok sağlık sorunuyla karşılaşabileceğini söyledi. Çocuklarda kilonun, kalp-damar hastalıkları görülme riskini artırdığını ve çocukta bazı ortopedik bozukluklara sebebiyet verdiğini belirten Bursa il Sağlık Müdürü Özcan Akan, anne ve babanın şişman olması durumunda bu çiftlerin çocuklarında obezite görülme ihtimalinin yüzde 80 olduğunu açıkladı. Ebeveynlerden sadece biri şişman olduğunda, çocuğunun obez olma ihtimalinin düştüğüne dikkat çeken Dr. Akan, şunları söyledi: "Şişmanlığın en önemli nedeni; harcanan enerjiden daha fazla enerji alınmasıdır. Obez olmamak için fiziksel aktivitenin artırılması yani alınan enerjinin harcanması da son derece önemlidir. Obez çocukların ailelerinde de fiziksel aktivitenin ve enerji tüketiminin az olduğu görülür. Bu nedenle tüm aile bireylerine fiziksel aktiviteyi artırmaları önerilir. Çocukluk çağı obezitesinin tedavisinde ilaç tedavisinin yeri yoktur. Obezite tedavisinde uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler vardır. Ama çocukluk çağında cerrahi yöntemler uygulanmaz. Sonuç olarak, tedavide ideal olan yavaş kilo verme olduğu için, kişi sabırlı davranılmalıdır. Büyüme çağındaki çocukta kilo verme çok fazla olmayabilir, boy uzaması ile vücut oranları normale gelir. Tedavide cesaretlendirme çok önemlidir. Sık kontrollerle çocuğun diyet tedavisine uyması özendirilmelidir."

Obez çocukta, ergenliğin normalden erken gelişebildiğine işaret eden Dr. Özcan Akan, şişman kız çocuklarında ergenliğin erken gelişmesinin yanı sıra kıllanma ve adet düzensizlikleri de ortaya çıkabileceğini kaydetti. Aşırı şişmanlığın ergenliğin gecikmesine de yol açabileceğini anlatan Dr. Akan, kilolu çocuklarda yüksek tansiyon, hiperlipidemi (kandaki yağ düzeyinin yüksek olması), solunum bozuklukları, şeker hastalığı, ortopedik bozukluklar ve psiko-sosyal bozukluklar ortaya çıkabileceğini vurguladı. Akan, şunları dile getirdi: "Obezite çocuk ve ergende çeşitli organ ve sistemleri etkiler. Obez çocukların yüzde 10-30’unda hipertansiyon vardır. Obez çocuklarda kandaki kötü kolesterolde yükselme, iyi kolesterolde ise düşme gözlenir. Yağların artmasına bağlı olarak; kalp-damar hastalıkları görülme oranında artış, karaciğer yağlanması ve safra kesesi hastalıkları ortaya çıkabilir. Obez çocuk ve gençlerde ağırlık artışına bağlı olarak; eklemlere aşırı yük binmesi nedeniyle çeşitli ortopedik bozukluklar da ortaya çıkabilir. Aşırı kilo, hareket yeteneğini de azaltabilir."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme