Dünya Hali

Kaybettiğiniz Eşyanızı Bir de EGO’ya Sorun

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaştırma şirketi olan EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki otobüs, metro ve ankaRay’da yolcular, 2007 yılında 725 adet, 2008 yılında 433 adet, 2009 yılında 301 adet, 2010 yılında ise..

Kaybettiğiniz Eşyanızı Bir de EGO’ya Sorun

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaştırma şirketi olan EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki otobüs, metro ve ankaRay’da yolcular, 2007 yılında 725 adet, 2008 yılında 433 adet, 2009 yılında 301 adet, 2010 yılında ise 396 adet eşyasını unuttu. Aceleci ya da dalgın yolcuların unuttuğu eşya, EGO Genel Müdürlüğü Otobüs Daire Başkanlığı Kayıp Eşya bürosunda toplanıyor.

EGO Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Sarı, geçen yıldan kalanlarla birlikte toplu ulaşım araçlarında unutulan 342 eşyanın halen depoda bulunduğunu, en çok cüzdan, cep telefonu, fotoğraf makinesi ve şemsiyelerin unutulduğunu söyledi.

Sarı, sıra dışı pek çok eşyanın da toplu taşıma araçlarında unutulabildiğini ifade ederek, şunları anlattı:
”Depomuzda elektronik eşyalar, oyuncak, şemsiye, çanta, dizüstü bilgisayar, kolye, alyans, altın, tripod, halı, deniz subayı şapkası, saz palto, ders kitapları, kırtasiye eşyaları, amfi hoparlörü, ayakkabı, mutfak robotu, valiz, bisiklet, para, cüzdan, foto makinesi, cep telefonu, cüzdan, para, oyuncak bebek beşiği, klarnet, kulaklık gibi birbirinden farklı eşyalar bulunuyor. Eşya saklama süremiz ise en az 1 en fazla ise 2 yıl. Örneğin ocak ile aralık ayları içerisinde unutulan eşyalar önümüzdeki yılın 31 Aralık tarihine kadar saklıyor. Metro ve AnkaRay’da kaybolan eşyalar da 6 ay boyunca ilgili başmüdürlüğünde muhafaza edilmesinin ardından daha sonra Otobüs Daire Başkanlığı’na getiriliyor ve bundan sonra burada saklanıyor. Kayıp eşyalar arasında para da bulunuyor. Bin 250 lirayı özel bir kasa içerisinde beklettikten sonra belirli süresi zarfında sahibi gelmediği takdirde daha sonra EGO veznesine yatırıyoruz.”

Eşyasını almak için gelen vatandaşların kayıp eşya büro yetkililerince güvenlik kontrolünden geçirildiğini ifade eden Sarı, ilgililere eşyalarını ne zaman, nerede kaybettiğine dair sorular sorulduktan sonra doğruluğu tespitlenen eşyaların kimlik fotokopisine karşılık vatandaşa teslim edildiğini kaydetti.

FESTİVAL SAYESİNDE GERİM ALIMLAR ARTTI

Kayıp eşya görevlilerinin vatandaşları araması nedeniyle geri alımlardaki önemli ölçüde artış meydana geldiğini belirten Sarı, şöyle dedi:

”Vatandaşların gerek cep telefonundan yakınlarına gerek kimlik bilgilerinden ailelerine ulaşmaya gayret ediyoruz. Bir başka neden de 2008 yılından beri Ankara Büyük Festivali’nde EGO’da toplanan kayıp eşya depolarının standını açmamızdır. Bu zamana kadar ziyaretçiler büyük ilgi gösterdi. İnsanlar, EGO’nun böyle birimi olduğunun ve unutulan eşyaların burada saklandığının bilincine vardı ve bu sayede geri dönüşler arttı. Geçen sene sadece yüzde 40’larda geri alımlar olurken bu yıl festival alanındaki standımız sayesinde bu oran yüzde 67’lere yükseldi.”

KAYIP EŞYA HATTI

Kayıp eşya sorumlusu Kemal Deniz, belli aralıklarla kayıp eşya listelerini Polis Radyosu, Ego internet sitesi ve otobüslerde ilan şeklinde duyurulduğunu vurgulayarak, ilanlara rağmen geri alım için başvurulmayan eşyaların belirli süre bekletmeden sonra satışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Vatandaşları mağdur etmemek için fiyatları makul oranda tuttuklarını belirten Deniz, ulaşım araçlarında eşyasını kaybedenlerin, ”507 12 47” No’lu Kayıp Eşya Hattını aramaları halinde kendilerine yardımcı olacaklarını kaydetti.
 

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL