Kart aidatı tarih oluyor

Dünya Hali
Tüketicilerle bankaları sık sık karşı karşıya getiren kredi kartı yıllık aidatı, yeni nesil mobil bankacılık uygulamalarıyla sorun olmaktan çıkacak. İş Bankası’nın QR Kod teknolojisi kullanarak ...
EMOJİLE

Tüketicilerle bankaları sık sık karşı karşıya getiren kredi kartı yıllık aidatı, yeni nesil mobil bankacılık uygulamalarıyla sorun olmaktan çıkacak. İş Bankası’nın QR Kod teknolojisi kullanarak geliştirdiği yeni ödeme teknolojisi Parakod uygulaması, kart basım ve kurye masraflarını ortadan kaldıracak. Android ve iOS işletim sistemleriyle çalışan akıllı telefonlara yönelik olarak kasım ayında kullanıma açtıkları Parakod uygulamasının bir aynı doldurmadan 30 binden fazla müşteri tarafından kullanıldığını aktaran İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, "Normalde bankacılık sektöründe bir kişinin başvurusu sonrasında ortalama 28 günde kredi/banka kartı eline ulaşır. Parakod’ta kullandığımız QR Kod teknolojisiyle kart basımını 1 dakikaya indiriyoruz" dedi.

‘BASIM VE KURYE MASRAFI YOK’
2013 yılının başından itibaren Parakod uygulamasını cep telefonuna indirip, kart talebinde bulunan kullanıcıların fiziki olarak kart basmaya gerek olmadan kredi kartı kullanabileceklerini söyleyen Aran, "Örneğin, kullanıcı, ‘Maximum kart sahiplerine yüzde 40-50 indirim’ yazan bir yer gördüğünde, bu uygulamayla cepten hemen kart sahibi olup, kullanmaya başlayabilecek. Parakod ile fiziksel olarak karta gerek yok, dolayısıyla bizim açımızdan kart basım maliyeti yok, basılı bir hesap özeti maliyeti yok. Bu kart fiziksel olarak basılmadığı için müşteriye de kurye ile iletme masrafı da yok. Böyle olunca, kart üyelik aidatı gibi bir masrafı da olmayacak" diye konuştu.

‘BKM KULLANSIN, TÜM KARTLARI KAPSASIN’
İş Bankası’nın iştiraki SoftTech tarafından geliştirilen ve patent başvurusu yapılan Parakod uygulamasının Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilk olduğuna dikkat çeken Hakan Aran, “QR teknolojosi, bankacılık sektöründe 2 yıl içinde ödeme kurallarını değiştirecek. Bu teknolojiye dayanan Parakod sistemini biz geliştirdik ama banka olarak bu teknolojiyi Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) verip, tüm banka kartlarını kapsayan bir sistem haline gelmesini istiyoruz” dedi.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Android ve iOS işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışan Parakod uygulaması ile İşCep kullanan kredi kartı müşterileri, hem internet üzerinden hiçbir kart bilgisi veya kişisel bilgi girmeden, hem mağazalardan yanlarında kredi kartı bulundurmalarına gerek kalmadan QR kod teknolojisiyle ürün ve hizmet satın alabiliyor. Kredi kartı, uygulama içindeki Parakod seçeneği ile aktive edildikten sonra anlaşmalı e-ticaret sitelerinde ödeme ekranında, anlaşmalı mağazalarda ise POS cihazında çıkacak QR (cep telefonu kameralarından okutulabilen bir barkod) kodu cep telefonlarının kameralarından okutarak alışveriş tamamlanabiliyor. Şu anda fiziki ve sanal poslar üzerinden kartsız alışverişe imkân veren uygulamanın fatura ödemesi ve para transferi işlemlerinde kullanılması da hedefleniyor. Uygulama teknik olarak kamera ve internet bağlantısı bulunan tüm cep telefonlarında çalışabiliyor.

E-KİMLİK İLE PARA ÇEKİLEBİLECEK
İçişleri Bakanlığı Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TUBİTAK ile e-kimlik projesine de bankacılık uygulamalrıyla dahil oldukalrını söyleyen Hakan Aran, “Gelecek yıl ülke genelinde yaygınlaşması planlanan e-kimlik projesi kapsamında, e-kimliklerin İş Bankası Bankamatiklerinde kullanılmasını sağlayacak alt yapı çalışmalarını tamamladık. Bu uygulama ile e-kimlikler, banka/kredi kartı yerine de geçecek” dedi.

Haber Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme