Dünya Hali

Kadir Topbaş’tan İstanbullulara Kar Tavsiyesi

Yaklaşık bir haftadır İstanbul’da etkili olan kar yağışını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, otomobilleriyle yola çıkmayıp toplu taşıma araçlarını kullanan İstanbullulara teşekkür etti. Kimseye sokağa çıkmama önerisinde bulunmadıklarını..

Kadir Topbaş’tan İstanbullulara Kar Tavsiyesi

Yaklaşık bir haftadır İstanbul’da etkili olan kar yağışını değerlendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, otomobilleriyle yola çıkmayıp toplu taşıma araçlarını kullanan İstanbullulara teşekkür etti. Kimseye sokağa çıkmama önerisinde bulunmadıklarını belirten Topbaş, İstanbulluları 7 Şubat’a kadar trafikte daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Sarı alarmdan kırmızı alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)’nde bir açıklama yapan Kadir Topbaş kar yağışını değerlendirdi. Kar yağışının bugün, yarın ve perşembe günü devam edeceğini aktaran Topbaş, “Kar yağışı hızını azaltarak 7 Şubat’a kadar devam edecek. İstanbullulara teşekkür ediyorum. Önemli bir sınav verdiğimize inanıyorum. Tüm ana arterler açık. Vatandaşların daha çok toplu taşıma araçlarını tercih ettiğini gördük. İETT ve toplu taşıma araçlarına ek seferler koyduk. Ekiplerimiz 24 saat çalışıyor. Bizim başarılı olmamızın sebebi, İstanbulluların uyarılarımızı dikkate almasıydı. Sürücülerin bireysel olarak trafiğe çıkmaması trafikte sıkıntıya sebebiyet vermedi.” diye konuştu.

“SOKAĞA ÇIKMAYIN DEMİYORUZ”

    Kar kalınlığının bazı yerlerde 5 santimetre, bazı yerlerde ise 40 santimetre olarak ölçüldüğünü kaydeden Topbaş, “İlimizde günde 15 bin ton çöp toplanıyor. Ancak yaşanan olumsuzluklara rağmen şehrimizde çöp konusunda bir sıkıntı yaşanmadı. Evsizlerle ilgili yapılan çalışmalarda 390 kişi spor salonlarına yerleştirildi. İstanbul’da 5’i yaralamalı olmak üzere 51 kaza yaşandı.” dedi.

    “Kar ya da yağmurlu havada araç kullanmak beceri ister.” diyen Topbaş, “Aracını yeni alanların, acemilik çekenlerin bu trafiğe çıkmamalarında fayda var. Şehir hatlarında ise bir problem yok. İDO’nun İstanbul dışı illerle olan irtibatında zaman zaman sıkıntı yaşanmakta. Kimseye ‘Sokağa çıkmayın’ demiyoruz. Ama hiç değilse, komşularımızla birleşerek bir arabayı kullanmalı, dönüşlerde dikkatli olmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“GİZLİ BUZLANMAYA KARŞI DİKKATLİ OLUN”

    Yolun açık ve temiz görünmesine rağmen, gizli buzlanmayla karşılaşılabileceğini dile getiren Topbaş, “Sürücüler bunu hissetmeyebilir. Araç termometresi 0 veya biri gösterirse bile sıcaklık daha farklı olabiliyor. Dikkat etmek lazım. İstanbullulara mutlu bir sömestr tatili geçirmelerini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

cihan

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL