Dünya Hali

Kadınlardan Pantolon Hakkı İçin Eylem

Afrika’da yer alan ve dünyanın en az gelişmiş, ancak en yoğun nüfuslu ülkelerinden Malavi’nin en büyük kenti Blantyre’de yaklaşık 2 bin kadın, önceki gün bazı kadınlara pantolon giydikleri için düzenlenen..

Kadınlardan Pantolon Hakkı İçin Eylem

Afrika’da yer alan ve dünyanın en az gelişmiş, ancak en yoğun nüfuslu ülkelerinden Malavi’nin en büyük kenti Blantyre’de yaklaşık 2 bin kadın, önceki gün bazı kadınlara pantolon giydikleri için düzenlenen saldırıyı protesto etti.

Ülkenin kadın Devlet Başkan Yardımcısı Joyce Banda, gösteride yaptığı konuşmada, "Kadınların kurbanı oldukları tacizlere hayır demek zorundayız" diyerek, kadınlara desteğini ilan etti.

Devlet Başkanı Bingu va Mutarika ile arası açıldığından beri muhalefette yer alan Banda üzerinde uzun beyaz bir elbise bulunduğu halde gösteriye ve Bob Marley’in "No Woman, No Cry" şarkısıyla danseden kalabalığa katıldı.

Bazı kadınlar da üzerinde "Barış" ve "Satıcı senden alışveriş yapıyorum ve sen benim giysilerimi çıkarmak istiyorsun?" diye tercüme edilebilecek, "Venda, Ndikugule, Undibvulenso?" yazılı tişörtler giydiler.

Çok sayıda hükümet ve muhalefet mensubu da gösteriye katıldı.

Malavi’nin başkenti Lilongwe’de önceki gün, kadınların pantalonlarını ve şortlarını zorla çıkararak üzerlerindeki paralara el koyan 15 seyyar satıcı ile serseri gencin polis tarafından gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Devlet Başkanı Bingu va Mutarika da dün yaptığı açıklamada, tüm vatandaşların istediğini giyebileceklerini söyleyerek, pantalonun kadınları etekten daha iyi koruduğunu ifade etti.

Afrika’nın güneyindeki en muhafazakar ülke olan Malavi’de kadınlara, diktatör Kamuzu Banda yönetimi altında uzun bir süre pantalon giyme izni verilmemiş, 1994’te bu yasak kaldırılmıştı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL