‘Kadın ismi taşıyan kasırgalar daha çok öldürüyor’

Dünya Hali
Jung’a göre, kadın ismi taşıyan kasırgaların, beş kata kadar daha fazla ölüme neden olmasının nedeni kadın ve erkeklerle ilgili algıdan kaynaklanıyor. Erkek güç ve saldırganlıkla ilişkilendirili...
EMOJİLE

Jung’a göre, kadın ismi taşıyan kasırgaların, beş kata kadar daha fazla ölüme neden olmasının nedeni kadın ve erkeklerle ilgili algıdan kaynaklanıyor. Erkek güç ve saldırganlıkla ilişkilendirilirken, kadın sıcaklık ve pasiflikle özdeşleştiriliyor.

‘Victoria, Victor’dan daha tehlikeli’

Bu algı nedeniyle, insanlar örneğin Victoria gibi kadın isimleri taşıyan kasırgalarda, Victor gibi erkek isimli kasırgalara göre daha az önlem alıyor.

Ancak Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nden Jeff Lazo bu verilerin bilimsel bir temeli olmadığını, sonucun verilerin analiz edilme biçiminden kaynaklanan istatistiksel bir tesadüften ibaret olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Jung’un ekibi, araştırma kapsamında dokuz gönüllüye ABD’de görülen kasırgaların isimlerini kadınsılık ve erkeksiliklerine göre 1’den (çok erkeksi) 11’e kadar (çok kadınsı) derecelendirmesini istedi.

Daha sonra kadınsı isimlerin çok daha fazla yıkıma yol açtığı tespit edildi.

Gönüllüler araştırmanın bir başka aşamasında da, örneğin Alexander adlı bir kasırganın Alexandra’dan, Sam adlı bir kasırganın Samantha adlı bir kasırgadan daha tehlikeli olacağını düşündüklerini söylediler.

ABD’de 1953’ten 70’li yılların sonuna kadar kasırglara hep kadın ismi verildi. İlk kez bir kasırga 1979’da erkek ismiyle anıldı. Bu tarihten itibaren kasırgalara bir yıl erkek, bir yıl kadın ismi veriliyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme