Japonlar Tuza Hücum Etti

Dünya Hali
Ülkenin en büyük tuz üreticisi Çin Ulusal Tuz Sanayi Kurumu, bir açıklama yaparak herkese yetecek kadar tuz olduğunu, stoklamaya gerek olmadığını bildirdi. Yetkililer, halkı kandıran şirketlere 2 mily...
EMOJİLE

Ülkenin en büyük tuz üreticisi Çin Ulusal Tuz Sanayi Kurumu, bir açıklama yaparak herkese yetecek kadar tuz olduğunu, stoklamaya gerek olmadığını bildirdi. Yetkililer, halkı kandıran şirketlere 2 milyon yuana kadar (300 bin ABD doları) ceza verilebileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı da internet sitesinde yayımladığı açıklamada, düzenli tuz tüketmenin radyasyonu önlemeyeceğini anlattı. Bakanlığın açıklamasına göre yetişkin bir insanın radyasyondan korunabilmesi için tek bir seferde 3 kilogram tuz tüketmesi gerekiyor. Sağlık uzmanlarının verdiği bilgiye göre potasyum iyot içeren haplar, radyasyon zehirlenmesinin etkilerine karşı kullanılabiliyor ancak sofra tuzunda zehirlenmeyi engelleyecek kadar iyot bulunmuyor.

Sahte mesaj

Japonya’daki Fukuşima nükleer santralinde yaşanan krizin ardından bölge ülkelerinde sayısız söylenti yayılmış durumda. Fukuşima nükleer santralinden sızan radyasyonun Japonya’nın dışına taştığı yolundaki bir cep mesajı, Asya kıtasını ayağa kaldırmıştı. Ancak BBC’den gönderilmiş gibi gösterilen ve Pazartesi gününden bu yana Asya ülkelerine yayılan mesajın sahte olduğu anlaşıldı.