Dünya Hali

İtfaiyeciler Dünya Şampiyonasına Hazır

4 ana kategoride sürdürülecek yarışmaya ilk defa katılacak olan takımın çalışmaları, film karelerini aratmıyor. İtfaiyeciler, madalyayla döneceklerinden emin.Türkiye’yi Almanya’daki organizasyonda temsil edecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye takımı, Atatürk..

İtfaiyeciler Dünya Şampiyonasına Hazır

4 ana kategoride sürdürülecek yarışmaya ilk defa katılacak olan takımın çalışmaları, film karelerini aratmıyor. İtfaiyeciler, madalyayla döneceklerinden emin.Türkiye’yi Almanya’daki organizasyonda temsil edecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye takımı, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın kamp sahasında hazırlıklarını sürdürüyor. Çalışmalarını ciddiyetle yürüten itfaiye milli takımına, Başakşehir İtfaiyesi ekip amiri ve aynı zamanda milli antrenör Kemal Balık hocalık yapıyor. Akşamları saat 18.00’de çalışmalarına başlayan sporcular, 02.00’ye kadar antrenman yapıyor. Ancak itfaiyecilerin antrenmanı yalnızca koşma, kondisyon ve bilek hareketlerinden oluşmuyor. El becerilerini en üst düzeyde ve hızlı bir şekilde kullanan itfaiyecilerin amacı, bir yangında mahsur kalan yaralıyı en hızlı şekilde kurtarmak. Ya da bir yangını en hızlı şekilde söndürmek. Adeta bayrak yarışını andıran hazırlık çalışmalarında merdivenle çatılara tırmanan itfaiyeciler ellerindeki hortumları dağıtıcıya bağlayarak, tek su çıkışından daha fazla yararlanmaya çalışıyor. Hortumları yaklaşık 100 metre açan ve motopompu çalıştıran itfaiyeciler, en sonunda hedef tahtasının tam ortasında bulunan deliğe nişan alarak su sıkıyor. Tam tamına 10 litre suyu küçücük delikten hazneye dolduran yarışmacı mücadeleyi kazanmış oluyor. Film karelerini andıran görüntülerin yaşandığı yarışma 4 kategoriden oluşuyor. Bunlar: "100 metre engelli atlama, 4X100 bayrak yarışı, motopomp yarışması ve kancalı merdivenle kuleye tırmanma."

2001 yılından beri Balkan İtfaiye Şampiyonası’na 5 kez katılan İtfaiye Milli Takımı’nın birincilikleri, ikincilikleri ve üçüncülükleri mevcut. İlk defa dünya şampiyonasına katılan İtfaiye Milli Takımı’nın hedefi ilk üçe girmek. Yaklaşık 2 aydır çalıştıklarını belirten Milli Takım antrenörü Kemal Balık, Türkiye genelinden 50 kişinin başvurmasına rağmen elemeler sonunda takımlarının 12 kişiden oluştuğunu söyledi. Şampiyonanın mesleki bir yarışma olduğunu vurgulayan Balık, "Yarışmalarda mesleki malzemeler kullanılıyor. Buradaki amacımız yangına gittiğimizde yeteneklerimizi vatandaşa en iyi şekilde sunmaktır." dedi.

"madalyayla dönmek istiyoruz"

Yangında ‘motopomp’ cihazının çok önemli olduğunu dile getiren sporculardan Bakırköy itfaiyesinde görevli Erdinç Şentürk, "Burada önemli olan arkadaşların sürati. Çok müthiş bir takım kuruldu. Her akşam burada çalışıyoruz. Çok çalıştık. Ramazan’da çalışmalarımız akşam 18.00’de başlıyor. İftarı yaptıktan sonra 02.00’ye kadar devam ediyor. Ramazan’da daha da zor oluyor. Türkiye’yi temsil ettiğimiz için çok gururluyuz. Bayrağımızı göndere çıkaracağımız için çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

105 metre mesafede bulunan hedef noktasına en kısa zamana ulaşıp, hazneyi doldurmayı amaçladıklarını kaydeden Yasin Bilmez ise, "Önemli olan suyun hedefi bulmasıdır. Hortumu sağa sola çevirmeden en kısa sürede deliği tutturup hazneyi doldurmak gerekiyor." şeklinde konuştu.

7.’si yapılacak olan dünya şampiyonası, 5 Eylül tarihinde 20’den fazla ülkenin temsilcilerinin mücadelesiyle başlayacak. İzmir ve Antalya itfaiyesinin de katıldığı elemeler mayıs ayında yapılmış, İstanbul İtfaiyesi Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanmıştı.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL