Dünya Hali

Issız Adada Robinson Gibi Yaşıyorlar

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki 200 dönümlük adanın son sakinleri olan 75 yaşındaki Halime Nine ile 40 yaşındaki kızı Döne, tek odalı kulübede insanlardan uzakta adeta ”Robinson” gibi yaşamlarını sürdürüyor. Balık tutarak..

Issız Adada Robinson Gibi Yaşıyorlar

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki 200 dönümlük adanın son sakinleri olan 75 yaşındaki Halime Nine ile 40 yaşındaki kızı Döne, tek odalı kulübede insanlardan uzakta adeta ”Robinson” gibi yaşamlarını sürdürüyor.

Balık tutarak evin geçimini sağlayan Döne Soğan, evlenme tekliflerini artık adadan gitmek istemeyen annesini yalnız bırakmamak için reddetti.
 
Kırıkhan ilçesinin Adalar köyündeki 200 dönümlük ıssız adada yaşayan Halime Nine’nin yanına gitmek için öncelikle sal bulmanız gerekiyor. Yaklaşık 10 dakika süren sal yolculuğunun ardından terk edildiği için duvarları yıkılmış evlerin göze çarptığı, kimsenin bulunmadığı bir adada Halime Nine ve kızı Döne karşılıyor gelenleri.
 
Tek odalı küçük evde kızıyla yaşayan Halime Nine dışında adada yaşayan tek canlıları sahip oldukları 3 köpek oluşturuyor.
 
17 yaşındayken gelin geldiği Gölbaşı Gölü’ndeki adanın bir zamanlar çok kalabalık olduğunu ifade eden Halime Soğan, adayı ıssızlaştıran süreci şöyle anlattı:
 
”Burada balıkçılık yaparak geçimini sağlayan birçok aile vardı. Ulaşım zorluğu ve diğer nedenlerle karşı kıyıya taşınarak orada köy oluşturdular. Eşimi kaybettim, burada toprağa verdik ama ben beş çocuğumla adada kaldım. Biri erkek 4 çocuğumu evlendirdim. Hepsi başka illere gitti. En küçük kızım Döne’yle birlikte ıssız bir yer olan adada tek başımıza kaldık. Maddi imkanımız olmadığı için köye göç edemedik ve ev yaptıramadık. Tek geçim kaynağımız balıkçılık. Eskiden ben de balık tutuyordum ama artık yaşlandım, kızım balık avlıyor. Kızımla evlenmek isteyenler oldu ama o beni adada yalnız bırakmamak için gitmedi. Yanımda kalmayı tercih etti. Ben de artık burada ölene kadar yaşamak istiyorum.”
 
Adada yaşamın güzel olmasına rağmen çok zor olduğunu ifade eden Halime Nine, ”200 dönümlük adada ben, kızım ve üç köpeğimizden başka kimse yok. Kızım sabah salla balık tutmaya gidiyor. Ben de onu evden takip ediyorum. Ayrıca pamuk zamanında kızım yevmiye ile çalışmaya gidiyor. Onun kazandığı parayla da ihtiyaçlarımızı karşılayarak geçinmeye çalışıyoruz. Köyden çok uzak olmasa da adaya ulaşım çok zor olduğu için birçok kişi buraya gelmeye korkuyor. Senede bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar misafirimiz geliyor. Onların gelmesiyle kızım dışında konuşacak birilerini bulmaktan mutluluk duyuyorum. Ancak diğer zamanlarda kızım bana ben kızıma bakıp halimize üzülerek günlerimizi geçiriyoruz” diye konuştu.

Zaman
 
HER GÜN EŞİNİN MEZARINA GİDİYOR

Halime Nine, adada yapacak çok fazla bir şey olmaması nedeniyle uzun süre önce kaybettiği eşinin mezarını sürekli ziyaret edip onunla dertleştiğini belirterek, ”Sabah, öğle, akşam günde üç defa eşimi ziyaret ediyorum. Mezarı başında dua okuyarak onunla konuşuyorum. Adada konuşacak kimse yok. Ben de bu eksikliği karşılık gelmese de eşimle gidermiş oluyorum” dedi.
 
Bayramlarda akrabaları ve mezarlık ziyareti için gelenler sayesinde yalnızlıklarının kısa süreliğine son bulduğunu söyleyen Halime Nine, daha önceleri 2-3 günde bir salla köye gidebildiğini, hatta salı kendisinin kullandığını ancak son yıllarda eski gücü olmadığı için çok önemli bir durum olmadığı sürece karşıya geçmediğini belirtti.
 
”ANNEMİ TEK BAŞINA BURADA BIRAKAMAM”

Döne Soğan da yaşının ilerlemesine ve çok fazla talibi bulunmasına rağmen annesini adada yalnız bırakmamak için evlenmediğini kaydetti.
 
Adada yaşamayı sevmediğini, köye taşınmak istediğini ifade eden Döne Soğan, akşamları evlerinin yakınlarına domuzların geldiğini, çok korktuklarını, artık kendisinin de başka insanların olduğu bir köyde yaşamanın özlemini çektiğini söyledi.
 
Annesini bırakamadığı için görücüye gelen birçok kişiyi geri çevirdiğini belirten Soğan, ”Annemi burada tek başına bırakamam. Tek başına yaşamını sürdüremez. Buraya da alıştığı için bu yaştan sonra yeni bir yaşamı da istemiyor. Buradaki yaşamımız insanlardan uzakta geçiyor” diye konuştu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL