İklim Anlaşması İşe Yaramıyor!..

Dünya Hali
İklim değişikliğiyle ilgili Kopenhag anlaşmasını 110‘dan fazla ülkenin imzaladığı bildirildi. Ancak ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma planlarının hayli yetersiz olduğu belirtiliyor. Aral...
EMOJİLE

İklim değişikliğiyle ilgili Kopenhag anlaşmasını 110‘dan fazla ülkenin imzaladığı bildirildi. Ancak ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma planlarının hayli yetersiz olduğu belirtiliyor.

Aralık ayında yapılan ve 194 ülkenin katıldığı konferanstan sonra, anlaşmayı destekleyenlerin ilk resmi listesi BM tarafından açıklandı. Listede, ABD, Avrupa Birliği, Çin, Rusya, Hindistan ve Japonya gibi önde gelen kirleticilerin yanı sıra Arnavutluk ve Zambiya gibi ülkeler de bulunuyor.

Bağlayıcı olmaktan uzak olan anlaşma, küresel ısınmayı 2 dereceyle sınırlandırmayı hedefliyor. Ancak, ülkeleri 2020 için kendi hedeflerini belirleme konusunda serbest bırakıyor. Anlaşma ayrıca, emisyon artışlarını yavaşlatmaya ve sel, kuraklık gibi doğal felaketlerle başetmelerine yardım için, yoksul ülkelere 2010-12‘den itibaren yılda 10 milyar dolar yardım yapılmasını, bu miktarın 2020‘den itibaren 100 milyar dolara yükseltilmesini hedefliyor.

BM İklim Değişikliği Sekreterliği başkanı Yvo de Boer, "Şu ana kadar sera gazları emisyonunu azaltma sözleri, bu hedefin gerisinde kaldı" dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme