İkizler Diyarı

Dünya Hali
ABD hükümetinin yayımladığı rapora göre, kadınların geç yaşta anne olmaları ve üreme tedavileri nedeniyle ülkede daha çok kadın ikiz bebek sahibi. Ülkede 1980’de her 53 bebekten sadece biri ikiz...
EMOJİLE

ABD hükümetinin yayımladığı rapora göre, kadınların geç yaşta anne olmaları ve üreme tedavileri nedeniyle ülkede daha çok kadın ikiz bebek sahibi. Ülkede 1980’de her 53 bebekten sadece biri ikizken, günümüzde her 30 bebekten birinin ikiz olduğu belirtildi.

Raporun yazarlarından epidomolog Joyce Martin, bilinmeyen bazı nedenlerden ötürü 30’lu yaşlarındaki annelerin, kendilerinden genç ya da yaşlı annelere göre ikiz bebek doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dikkati çekerek, ikiz bebek artışında bunun üçte birlik bir rol oynadığını söyledi.

İkiz bebek sayısındaki artışa neden olan diğer faktörlerin üreme ilaçları ve tedavileri olduğu belirtilirken, 2009 yılında ABD’nin 50 eyaletinde ikiz sayısının arttığı, en yüksek artışın New England, New Jersey ve Hawaii eyaletlerinde gözlendiği, Connecticut’ta şu anda ikizlerin, doğumların yaklaşık yüzde 5’ine tekabül ettiği kaydedildi. Ülke genelinde de doğumların yüzde 3.3’ünü ikizlerin oluşturduğu, bu oranın 1980’de yüzde 2 olduğu ifade edildi.

AA