İki Bakan “Alo” Dedi, Müşteri Şaşırdı

Dünya Hali
Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katıldığı törenle Kirazlık mevkiinde Vodafone’un Samsun’da kurduğu 600 kişinin çalı...
EMOJİLE

Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın katıldığı törenle Kirazlık mevkiinde Vodafone’un Samsun’da kurduğu 600 kişinin çalışacağı çağrı merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Özel bir firmanın 600 kişilik çağrı merkeziyle bin 200 kişinin çalışacağı hizmet binasının açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bilgi çağı nedeniyle her şeyin değiştiğini, yaşam tarzı, alışkanlıkların yeni anlam kazandığını kaydetti. Yapılan yatırımların korunmasının en önemli yolunun güven ve istikrar olduğunu belirten Bakan Yıldırım, "Bir ülkede güven varsa istikrar varsa o ülkede birçok şey yapılır" şeklinde ülkedeki gelişmelerin kaynağını özetledi.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN…

Türkiye’nin 2002 yılı öncesinde yaşadığı krizin bir benzerini şuan gelişmiş ülkelerin yaşadığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Ticaretimizi faaliyetlerimizi çeşitlendirmemiz lazım. Tek bir bölgeye birkaç ülkeye bağımlı olarak yaşamaya devam edersek sıkıntılar bizi de bulur. Bunun da farkındayız, komşu ülkeler politikalarımız bunun için hayata geçirildi. Türkiye gün geçtikçe huzurun barışın istikrarın bir adası haline geliyor.

Türkiye’yi 9 yılda iletişimde Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasına soktuk. Türkiye’de eski Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal, döneminde ‘bin 800 kişi aynı anda konuşuyor’ diye manşetler atılmıştı. Şimdi ise 155 milyar dakika konuşma gerçekleştiriliyor. Elinde cep, sabit telefon, bilgisayarı olan herkes her yerden birbiriyle aynı ayda konuşuyor. 1990 ila 2000’li yıllar Türkiye’nin kayıp yıllarıdır. Bir Telekom özelleşme kavgasıyla 10 yıl harcamıştır. 2003 ila 2011 yılları arasında Türkiye tekrar bilişim iletişimin şahlandığı geliştiği bir dönemi yaşıyoruz" dedi.

11 milyon 500 bin kişinin evinde mobil sabit, geniş bant bulunduğu bilgisini veren Bakan Yıldırım, "Bu o kadar hanede telefon var anlamına geliyor. Ne kadar nüfus eder, 45 milyon nüfus bugün internete erişebiliyor. Ülke nüfusunun yarısından fazlası bilgisayar kullanabiliyor. Avrupa Birliği ortalamasını yakaladık. Köylere dahi ADSL ve geniş bant interneti götürüyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde nüfusu 1 ila 500 arasındaki bütün yerleşim yerlerinde sabit mobil bütün telefonlar çekecek, bütün internet hizmetleri verilmiş olacak. Türkiye nüfus olarak yüzde 98, coğrafi olarak yüzde 86 seviyesinde kapsama alanına girmiş durumda. 5 bin 500 okula, mezralarda kablodan, fiber erişim olmayan yerlerin hepsine uydudan internet indirdik. Türkiye uçuracak bilgi toplumu yapılacak olan Fatih Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Eğitim şeklini geleceğini değiştirecek, akıllı tahtalar, tablet bilgisayarlar kullanılacak" diye konuştu.

Bir köy ziyaretinde yaşlı bir kadınla yaşadığı internet sohbetini anlatan Bakan Yıldırım, herkesi güldürürken çağrı merkezinde ağırlı bayanların çalışması nedeniyle çeşitli espriler yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise konuşmasında, "Bugün çağrı merkezinin açılışı gerçekleştirmek sadece makas atmaktan ibaret olmayacak. Samsun’da farklı çağrı merkezinde çalışan sayısı 2 bin 400’e ulaştı. 600 kişilik istihdam olacak, 3 bin olacak, bilmediğimiz çağrı merkezleri Samsun’da kümelenecek, sayı artacak. Bir manyetik alan oluşturduğunuzda, bir çekim merkezi oluşunca bir kümelenmeye dönüşebiliyor."

Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray ile Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu da birer konuşma yaptı.

BAKANLAR ‘ALO’ DEDİ

Daha sonra Bakan Binali Yıldırım ve Suat Kılıç, çağrı merkezi bölümüne giderek çalışmaları yakından gördü. Bir operatörün yanına oturan Bakan Yıldırım ve Kılıç, kulaklık takarak konuşmaları dinledi. Operatörün tarife değişikliği için İstanbul’dan arayan müşteriye "Size sürprizimiz var" demesi üzerine iki bakan konuşmaya katıldı. Müşteri ne olduğunu anlamaya çalışırken Bakan Yıldırım, müşteri ile karşılıklı espriler yaparak konuştu. "Sesimizden bizi tanıyabildin mi?" diye soran bakanlara, müşteri "Evet" yanıtını verdi. Müşterinin Bakan Yıldırım’ın sesinin yaşlı, Bakan Kılıç’ın ise daha genç geldiğini söylemesi üzerine, Bakan Yıldırım "Ben yaşlı mıyım?" şeklinde seslendi. Çeşitli sorular soran iki bakanın müşterinin bilmesi üzerine, kontör ve cep telefonu sözü verildi. Daha sonra Bakan Yıldırım, Bakan Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, Milletvekilleri Mustafa Demir, Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye

Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu birlikte kurdele kesti.

BAKAN NİKAH ŞAHİDİ OLDU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın ablasının kızının düğününde nikah şahitliği yaptı. Atakum Kültür ve Eğlence Merkezi’ndeki Kamil Engizli ve Sevilay Çakmak çiftinin nikahını, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kıydı. Nikah şahitliğini ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekilleri Mustafa Demir ve Çağatay Kılıç

yaptı. Nikah ardından Başkan Yılmaz, evlilik cüzdanını çifte vermesi için Bakan Yıldırım’a takdim etti. Çifte mutluluklar dileyen Bakan Yıldırım, çiftlerden en az 3 bebek isteğinde bulunarak, evlilik cüzdanını eşine vermek üzere damat Kamil Engizli’ye uzattı.

İHA