Dünya Hali

İBB Sürücüleri ‘Siyah Buz’a Karşı Uyardı

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde hafif olarak devam eden kar yağışının ilerleyen saatlerde şehri terk edeceği belirtildi. Açıklamada, saat 17.30 itibariyle hava sıcaklıklarının şehir merkezinde 0..

İBB Sürücüleri ‘Siyah Buz’a Karşı Uyardı

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde hafif olarak devam eden kar yağışının ilerleyen saatlerde şehri terk edeceği belirtildi.

Açıklamada, saat 17.30 itibariyle hava sıcaklıklarının şehir merkezinde 0 ile -1 derece, yüksek kesimlerde ise -2 ve -3 derece aralığında seyrettiği kaydedilerek, hava sıcaklığının gece şehir merkezinde -2, yüksek kesimlerde ise -4 dereceye kadar düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Fırtına ve kar yağışının dinmesinin ardından yolların temizlenerek tuzlandığı hatırlatılan açıklamada, yolların temizlendikten sonra ıslakmış gibi göründüğünü, ama bunun gerçekte ”siyah buz” olarak adlandırılan ince bir buz tabakası olduğu kaydedildi.

Bu buz tabakasının ise araçların içerisinden görülmeyen, şeffaf ve en az sabun kadar kaygan bir tabaka olduğu vurgulanan açıklamada, özellikle köprü, viyadük ve direkt rüzgar alan yüksek kesimlerde sürücülerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, açıkta kalan su sayaçlarının donma riskine karşı talaş, karton, bez gibi maddelerle izole edilerek muhafaza altına alınması gerektiği vurgulandı.

Donma meydana gelen sayaçların ani ısılarla çözülmesinin (sıcak su dökmek, ateş yakmak gibi), sayaçların patlamasına neden olacağı da hatırlatıldı.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL