Hitler selamı veren Türk öğrencilere ceza

Dünya Hali
Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki bir üniversitede tarih okuduğu belirtilen Türk öğrenciler, Auschwitz toplama kampının girişindeki “Arbeit macht frei” (Çalışmak özgür kıla...
EMOJİLE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki bir üniversitede tarih okuduğu belirtilen Türk öğrenciler, Auschwitz toplama kampının girişindeki “Arbeit macht frei” (Çalışmak özgür kılar) yazısının önünde hatıra fotoğrafı çektirmişlerdi.

Her ikisi de 22 yaşında olduğu belirtilen biri kadın iki Türk öğrenci, bu sırada sağ ellerini omuz hizasının üzerine kaldırarak “Hitler selamı” olarak bilinen işareti yapmışlardı. Bu hareketi görevliler tarafından gözlenen öğrenciler, polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Türk öğrenciler, “Nasyonal Sosyalizm propagandası yapmak” ve “anı merkezinin huzurunu bozmak” suçlarından hâkim karşısına çıkarıldı. AFP Ajansı, “Türklerin 6 ay tecilli hapis ve para cezasına çarptırıldığını” duyurdu. Haberde para cezasının miktarı belirtilmedi.

Auschwitz, Almanların İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’da açtıkları en büyük toplama kampıydı. Kampta öldürülen yaklaşık 1 milyon 300 bin insanın büyük çoğunluğu Yahudiydi.

 DWTürkçe